Dansk regntøjs-gigant mister syv millioner ved stort hackerangreb

Det danske modeselskab Rains, der er kendt for sit regntøj, har mistet 25 procent af årets resultat efter et større hackerangreb.

Artikel top billede

Et hackerangreb i december 2019 mod den danske regntøjsproducent Rains har haft alvorlige økonomiske konsekvenser.

Selskabet har mistet små syv millioner kroner, eller hvad der svarer til 25 procent af årets resultat.

Det skriver Børsen.

De cyberkriminelle lykkedes med at bryde ind i Rains' mailsystem. På den måde kunne de overføre en million dollar til en konto i Hong Kong.

De godt syv millioner kroner er formentlig tabt, men Rains nåede at få stoppet en anden overførsel, der løb op i omkring 10 millioner kroner, forklarer direktør Jan Stig Andersen til Børsen.

Læs også: Socialdemokratiet udpeger sin første cybersikkerhedsordfører: “Det her er en ny verden, som vi skal forholde os til”

Af selskabets nyligt offentliggjorte regnskab fremgår det, at hændelsen har kostet det danske selskab 6,75 millioner kroner. Selskabet har dog anmeldt sagen til politiet, vil derfor ikke oplyse for mange detaljer.

“Sidste år havde en uautoriseret tredjepart hacket e-mail-systemet og diskret fulgt kommunikationen. I flere specifikke tilfælde havde tredjeparten overtaget kommunikationen med vores leverandører. Via en nøje planlagt overtagelse af den daglige e-mail-kommunikation lykkedes det den uautoriserede tredjepart at få gennemført to betalinger til en Hong Kong-konto – betalinger på henholdsvis 7 mio. kr. og 10 mio. kr.," oplyser direktøren i en mail til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S