Dansk regntøjs-gigant mister syv millioner ved stort hackerangreb

Det danske modeselskab Rains, der er kendt for sit regntøj, har mistet 25 procent af årets resultat efter et større hackerangreb.

Artikel top billede

Et hackerangreb i december 2019 mod den danske regntøjsproducent Rains har haft alvorlige økonomiske konsekvenser.

Selskabet har mistet små syv millioner kroner, eller hvad der svarer til 25 procent af årets resultat.

Det skriver Børsen.

De cyberkriminelle lykkedes med at bryde ind i Rains' mailsystem. På den måde kunne de overføre en million dollar til en konto i Hong Kong.

De godt syv millioner kroner er formentlig tabt, men Rains nåede at få stoppet en anden overførsel, der løb op i omkring 10 millioner kroner, forklarer direktør Jan Stig Andersen til Børsen.

Læs også: Socialdemokratiet udpeger sin første cybersikkerhedsordfører: “Det her er en ny verden, som vi skal forholde os til”

Af selskabets nyligt offentliggjorte regnskab fremgår det, at hændelsen har kostet det danske selskab 6,75 millioner kroner. Selskabet har dog anmeldt sagen til politiet, vil derfor ikke oplyse for mange detaljer.

“Sidste år havde en uautoriseret tredjepart hacket e-mail-systemet og diskret fulgt kommunikationen. I flere specifikke tilfælde havde tredjeparten overtaget kommunikationen med vores leverandører. Via en nøje planlagt overtagelse af den daglige e-mail-kommunikation lykkedes det den uautoriserede tredjepart at få gennemført to betalinger til en Hong Kong-konto – betalinger på henholdsvis 7 mio. kr. og 10 mio. kr.," oplyser direktøren i en mail til Børsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College