Telenor fyrer 59 medarbejdere og lukker 13 butikker i Danmark

Telenor vinker farvel til 59 ansatte i Danmark og lukker 13 butikker. Se listen over de lukkede butikker her. "Vi er glade for alle vores dygtige medarbejdere, og derfor har vi forsøgt at flytte så mange eksisterende medarbejdere rundt som overhovedet muligt," lyder det fra Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Telenor fyrer 59 danske medarbejdere og lukker 13 butikker i Danmark
  • Se listen over butikker der lukker
  • Bliv klogere på Telenors nye butiksformat
  • Tjek Telenors forklaring
485
2:30 min
Danmarks næststørste mobilselskab, Telenor, afskediger 59 medarbejdere og lukker 13 butikker i Danmark.

Læses lige nu

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS