NemID ramt af nedbrud

Det er ikke muligt at logge på med NemID i øjeblikket. Nets bekræfter, at der er driftsproblemer. (Opdateret).

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

(Nets oplyser 21:35, at fejlen med NemID er udbedret torsdag aften)

NemID er i øjeblikket nede.

Det bekræfter Nets overfor Computerworld.

"Vi oplever i øjeblikket driftsproblemer og nedsat fremkommelighed. Nogle vil opleve at kunne komme igennem, mens andre vil opleve en fejlmelding. Det har stået på i i hvert fald halvanden time," siger Povl Damstedt Rasmussen, der er presserådgiver hos Nets, omkring klokken 16.

Nets kan ikke sige, hvornår NemID igen er i normal drift, da man stadig er i gang med at finde frem til problemet.

"Jeg har desværre ikke nogen oplysninger om, hvornår der er normal drift igen. Der pågår lige nu et arbejde om at finde frem til problemet og derefter fejlrette," siger Povl Damstedt Rasmussen.

Over for Ritzau oplyser Nets senere, at det er en fejl på et netværk i Norge, der betyder, at brugere oplever nedbrud hos NemID og med betalinger ved nethandel.

Nets beklager samtidig, at NemID lige nu er nede for mange danskere.

"Det er ekstremt beklageligt," siger Povl Damstedt Rasmussen.

Læs også: Disse virksomheder drømmer de danske it-studerende om at arbejde for: Se listen med de 59 mest attraktive arbejdspladser

Hjemmeside er også nede

Forsøger man at logge på sin netbank fremgår det, at der er normal drift.

Siden opdaterer dog ikke, og 'Service Unavailable" fremgår i stedet.

Nemid.nu er ligeledes umulig at tilgå i øjeblikket. Her får man fejlmeddelelsen:

"An error occurred while processing your request. Reference #97.9c9a645f.1593697822.19a3cfe9."

Nedbruddet sker dagen efter, at NemID kunne fejre 10-års fødselsesdag for dets lancering i Danmark.

Det skrev Rikke Zeberg, direktør hos Digitaliseringsstyrelsen, om via Twitter, hvor hun også bemærkede, at NemID bliver brugt af 98 procent af danskerne, og at NemID er blevet brugt seks milliarder gange siden 1. juli 2010, da den digitale signaturafløser gik i luften.

Læs artiklen fra dengang: Nu rammer et af Danmarks største it-projekter dig

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura