Nu rammer et af Danmarks største it-projekter dig

Det er et af det nye årtusindes største offentlige digitaliseringsprojekter, der går i luften 1. juli. Fra den dag skal 20.000 danskere dagligt flyttes over på NemID-løsningen.

Artikel top billede

Først blev den udskudt. Så blev den udskudt igen, men denne gang skulle den være god nok.

Den 1. juli går den digitale signaturs afløser, NemID, i luften efter to mindre forsinkelser, der har udskudt lanceringen med sammenlagt ni måneder.

Og det er ikke et hvilket som helst projekt, der er blevet barslet med.

Ifølge Palle H. Søren fra IT- og Telestyrelsen er der tale om et af det nye årtusindes største og mest komplekse, offentlige digitaliseringsprojekter.

Megastort projekt

"Det er et megastort projekt. Eksempelvis overstiger det langt introduktionen af dankortet i kompleksitet," siger Palle H. Sørensen, der er ansvarlig for projektet hos IT- og Telestyrelsen, hvor han er leder af Center for Digital Signatur.

Det er netop den høje grad af kompleksitet, der er årsagen til, at projektet har været udsat for forsinkelser undervejs, forklarer Johnny Bennedsen, som er administrerende direktør for den PBS-ejede virksomhed DanID, der driver NemID-projektet.

"Det har været et ualmindeligt komplekst projekt, fordi det har involveret så mange interessenter. Både banker, offentlige myndigheder og de private virksomheder, der vil komme til at anvende NemID-løsninger, og i løbet af de næste seks måneder skal flere millioner danskere begynde at bruge NemID i deres dagligdag," siger han med henvisning til de ambitiøse mål for udrulningen, som DanID har fastlagt.

Skal bruges af millioner

Når danskerne skal logge ind ved hjælp af NemID, skal de bruge et særligt nøglekort med en-gangskoder.

Og ved udgangen af 2010 forventer IT- og Telestyrelsen, at der er sendt mellem 2,8 og 3 millioner nøglekort ud til danskerne.

Det vil ske med en frekvens på 600.000 nøglekort om måneden eller cirka 20.000 om dagen.

Men Johnny Bennedsen frygter ikke, at der vil opstå komplikationer, når det store antal netbank-brugere skal flyttes over på Nem-ID-løsningen.

"Det er klart, at det er en meget stor udfordring, men hvis vi frygtede, at der ville opstå problemer, havde vi naturligvis handlet på det. Vi har gjort et stort forarbejde for at garantere en smertefri proces," siger han.

Ifølge Johnny Bennedsen har DanID sikret sig, at systemet har den nødvendige kapacitet og har usability-testet løsningen.

Derudover har DanID gennem de seneste måneder haft en skare af testbrugere til at anvende systemet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S