Nu rammer et af Danmarks største it-projekter dig

Det er et af det nye årtusindes største offentlige digitaliseringsprojekter, der går i luften 1. juli. Fra den dag skal 20.000 danskere dagligt flyttes over på NemID-løsningen.

Artikel top billede

Først blev den udskudt. Så blev den udskudt igen, men denne gang skulle den være god nok.

Den 1. juli går den digitale signaturs afløser, NemID, i luften efter to mindre forsinkelser, der har udskudt lanceringen med sammenlagt ni måneder.

Og det er ikke et hvilket som helst projekt, der er blevet barslet med.

Ifølge Palle H. Søren fra IT- og Telestyrelsen er der tale om et af det nye årtusindes største og mest komplekse, offentlige digitaliseringsprojekter.

Megastort projekt

"Det er et megastort projekt. Eksempelvis overstiger det langt introduktionen af dankortet i kompleksitet," siger Palle H. Sørensen, der er ansvarlig for projektet hos IT- og Telestyrelsen, hvor han er leder af Center for Digital Signatur.

Det er netop den høje grad af kompleksitet, der er årsagen til, at projektet har været udsat for forsinkelser undervejs, forklarer Johnny Bennedsen, som er administrerende direktør for den PBS-ejede virksomhed DanID, der driver NemID-projektet.

"Det har været et ualmindeligt komplekst projekt, fordi det har involveret så mange interessenter. Både banker, offentlige myndigheder og de private virksomheder, der vil komme til at anvende NemID-løsninger, og i løbet af de næste seks måneder skal flere millioner danskere begynde at bruge NemID i deres dagligdag," siger han med henvisning til de ambitiøse mål for udrulningen, som DanID har fastlagt.

Skal bruges af millioner

Når danskerne skal logge ind ved hjælp af NemID, skal de bruge et særligt nøglekort med en-gangskoder.

Og ved udgangen af 2010 forventer IT- og Telestyrelsen, at der er sendt mellem 2,8 og 3 millioner nøglekort ud til danskerne.

Det vil ske med en frekvens på 600.000 nøglekort om måneden eller cirka 20.000 om dagen.

Men Johnny Bennedsen frygter ikke, at der vil opstå komplikationer, når det store antal netbank-brugere skal flyttes over på Nem-ID-løsningen.

"Det er klart, at det er en meget stor udfordring, men hvis vi frygtede, at der ville opstå problemer, havde vi naturligvis handlet på det. Vi har gjort et stort forarbejde for at garantere en smertefri proces," siger han.

Ifølge Johnny Bennedsen har DanID sikret sig, at systemet har den nødvendige kapacitet og har usability-testet løsningen.

Derudover har DanID gennem de seneste måneder haft en skare af testbrugere til at anvende systemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS