Frankrig opfordrer teleselskaber til at droppe Huawei

De franske myndigheder vil ikke forbyde teleselskaber at bruge Huawei, men de opfordrer dem til at undgå teknologi fra den kinesiske tech-gigant.

Artikel top billede

Den franske cybersikkerhedsmyndighed, ANSSI, opfordrer nu franske teleselskaber til helt at undgå at bruge udstyr fra kinesiske Huawei.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Opfordringen fra de franske myndigheder betyder dog ifølge Reuters også, at de franske myndigheder undlader et decideret forbud mod Huawei.

”Det jeg kan sige er, at der ikke bliver indført et totalt forbud, men vi opfordrer selskaber der ikke i øjeblikket bruger Huawei til helt at undgå at bruge selskabet,” siger Guillaume Poupard, der er chef for ANSSI, ifølge Reuters til den franske avis Les Echos.

To ud af fire selskaber bruger Huawei

Ifølge Reuters bruger to ud af landets fire store teleselskaber, Bouygues Telecom og SFR, allerede i dag udstyr fra Huawei.

”For dem der allerede bruger Huawei vil vi udstede autorisationer, der kan vare mellem tre og otte år,” siger Guillaume Poupard i interviewet med den franske avis.

Den franske cybersikkerhedschef understreger samtidig, at opfordringen ikke skal ses som et udtryk for at Frankrig er fjendtligt indstillet over for Kina.

”Det eneste vi siger er, at risikoen ved at vælge en europæisk leverandrør er anderledes, end hvis du vælger en ikke-europæisk leverandør,” siger han.

Udmeldingen kommer samtidig med, at myndighederne i Storbritannien ifølge flere britiske medier overvejer udfase Huawei fra landets 5G-udrulning.

Læs mere om det her:
Storbritannien kan være på vej til at fryse Huawei ud af 5G-udrulning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect