Storbritannien kan være på vej til at fryse Huawei ud af 5G-udrulning

Den britiske premierminister Boris Johnson kan være på vej med et markant kursskifte. Ifølge flere britiske medier overvejer han at fryse Huawei ud af landets 5G-udrulning.

Artikel top billede

Tidligere på året kom det frem, at kinesiske Huawei havde fået grønt lys til i begrænset omfang at deltage i Storbritanniens 5G-udrulning.

Men de britiske aviser Sunday Times og Sunday Telegraph skriver søndag, at nye sikkerhedsanalyser fra det britiske National Cyber Security Centre betyder, at Storbritanniens premierminister Boris Johnsson nu overvejer at skifte kurs og alligevel droppe brugen af Huawei.

Læs mere: Storbritannien giver grønt lys til Huawei - selskabet får dog begrænset 5G-rolle

Minister: Ingen kommentar
Den britiske sundhedsminister Matt Hancock ville søndag ikke kommentere på rygterne, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Han oplyser dog, at Huaweis deltagelse i udrulningen hele tiden har været på betingelse af, at selskabet opfylder en række betingelse til sikkerheden.

”Jeg vil ikke kommentere på lækager af denne type. Men jeg kan sige, at da vi lancerede en rapport om emnet tidligere på året var der en række af betingelser, som skulle opfyldes,” siger Matt Hancock og tilføjer:

”Jeg er sikker på at Det Nationale Sikkerhedsråd vil se på disse betingelser og træffe den rette beslutninger, der betyder, at vi har stærk tele-infrastruktur, der også er sikkerhed.”

The Sunday Telegraph skriver, at de nye vurderinger fra de britiske cybersikkerhedsmyndigheder skyldes, at de amerikanske sanktioner mod Huawei betyder at selskabet ikke kan anvende amerikanske komponenter, men i stedet tvinges det kinesiske firma til at anvende "usikker teknologi" i 5G-udrulningen.

Læs også: Huaweis danske direktør jubler over grønt 5G-lys fra Storbritannien - USA raser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S