Columbus og SAP indgår cloud-partnerskab

SAP og Columbus tegner en omfattende cloud-aftale.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danske Columbus og den tyske it-gigant SAP har 1. maj indgået et partnerskab vedrørende licenssalg og implementering af SAP Commerce Cloud-løsninger.

Det oplyser selskaberne i en meddelelse.

"Vi ser store muligheder i samarbejdet med SAP om SAP Commerce Cloud løsningerne, da krisen helt sikkert har understreget betydningen af digital tilstedeværelse for en virksomheds modstandsdygtighed," lyder det i meddelelsen fra Steen Hybschmann, der er danske landechef hos Columbus, som fortsætter:

"Vi oplever en stor efterspørgsel efter løsninger, der kan håndtere hele spektret fra back office til front office med alt, hvad det indebærer af avanceret dataanalyse til at optimere hele kunderejsen og kundeoplevelsen."

Læs også: Ib Kunøe skovler penge ind: Formue overstiger nu 4,4 milliarder kroner

Hvad er SAP Commerce Cloud?

SAP Commerce Cloud er en omfattende e-handel og omnichannel-platform til B2B- og B2C-virksomheder, som giver et overblik over kunden på tværs af både fysiske og digitale kanaler, så virksomheden kan tilpasse og skabe personlige og gode shopping-oplevelser for deres kunder.

"Gennem de seneste 12 år har Columbus hjulpet mere end 200 virksomheder med at få succes med digital commerce, og jeg ser frem til at SAP Commerce Cloud kunder nu kan drage fordel af Columbus' 180 specialister fra deres leveranceenhed," lyder det i meddelelsen fra Jonas Almstrup, der er ansvarlig for SAP Customer Experience herunder SAP Commerce Cloud i Norden.

Læs også: NNIT tegner omfattende SAP-aftale med Forsvaret: Overtager infrastruktur og skal hjælpe med opgradering til S/4HANA

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S