Uber bekræfter giganthandel: Køber takeaway-firma for 18 milliarder

Uber opkøber medleveringsselskabet Postmates i en handel på 18 milliarder kroner. Det skal styrke Uber Eats i kampen om takeaway-markedet i USA.

Artikel top billede

Amerikanske Uber annoncerer i dag tirsdag, at det har overtaget takeaway-portalen Postmates i et opkøb til en værdi på 2,65 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 18 milliarder danske kroner.

Det skriver Techcrunch.

I en udsendt meddelelse gør Ubers CEO Dara Khosrowshahi det klart, at de to selskaber deler samme vision, som kun er blevet forstærket siden coronakrisen.

"Uber og Postmates har længe delt en tro på, at platforme som vores kan drive meget mere end bare madlevering - de kan være en enormt vigtig del af lokal handel og samfund, desto vigtigere under kriser som COVID-19," udtaler Dara Khosrowshahi.

Uber Eats har i andet kvartal af 2020 oplevet en 100 procent stigning i antallet af bookinger via dets platform.

Købet, der bliver betalt i aktier, bekræfter de rygter, der tidligere har floreret om at Uber forhandlede om at overtage Postmates madleveringsforretning.

Læs mere her: Uber kan være tæt på stort milliard-opkøb

Fejlslagen opkøb

Uber har tidligere på året prøvet at opkøbe takeaway-portalen Grubhub, der endte med at blive opkøbt af dansk-stiftede Just-Eat for i omegnen af 48 milliarder danske kroner.

Læs også: Just Eat-Takeaway.com bliver verdens største spiller udenfor Kina: Bekræfter køb af amerikansk takeaway-gigant

En af de mest lovende dele af Ubers forretning er takeaway-tjenesten Uber Eats, og ifølge Bloomberg kan et opkøb af Postmates styrke Uber Eats i konkurrencen mod Doordash, der er den største takeaway-tjeneste på det amerikanske marked.

Postmates, der blev stiftet i 2011, var ifølge Bloomberg en af de første amerikanske virksomheder, der gjorde det muligt for folk at bestille udbringning af takeaway med via en smartphone-app.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,