Uber bekræfter giganthandel: Køber takeaway-firma for 18 milliarder

Uber opkøber medleveringsselskabet Postmates i en handel på 18 milliarder kroner. Det skal styrke Uber Eats i kampen om takeaway-markedet i USA.

Artikel top billede

Amerikanske Uber annoncerer i dag tirsdag, at det har overtaget takeaway-portalen Postmates i et opkøb til en værdi på 2,65 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 18 milliarder danske kroner.

Det skriver Techcrunch.

I en udsendt meddelelse gør Ubers CEO Dara Khosrowshahi det klart, at de to selskaber deler samme vision, som kun er blevet forstærket siden coronakrisen.

"Uber og Postmates har længe delt en tro på, at platforme som vores kan drive meget mere end bare madlevering - de kan være en enormt vigtig del af lokal handel og samfund, desto vigtigere under kriser som COVID-19," udtaler Dara Khosrowshahi.

Uber Eats har i andet kvartal af 2020 oplevet en 100 procent stigning i antallet af bookinger via dets platform.

Købet, der bliver betalt i aktier, bekræfter de rygter, der tidligere har floreret om at Uber forhandlede om at overtage Postmates madleveringsforretning.

Læs mere her: Uber kan være tæt på stort milliard-opkøb

Fejlslagen opkøb

Uber har tidligere på året prøvet at opkøbe takeaway-portalen Grubhub, der endte med at blive opkøbt af dansk-stiftede Just-Eat for i omegnen af 48 milliarder danske kroner.

Læs også: Just Eat-Takeaway.com bliver verdens største spiller udenfor Kina: Bekræfter køb af amerikansk takeaway-gigant

En af de mest lovende dele af Ubers forretning er takeaway-tjenesten Uber Eats, og ifølge Bloomberg kan et opkøb af Postmates styrke Uber Eats i konkurrencen mod Doordash, der er den største takeaway-tjeneste på det amerikanske marked.

Postmates, der blev stiftet i 2011, var ifølge Bloomberg en af de første amerikanske virksomheder, der gjorde det muligt for folk at bestille udbringning af takeaway med via en smartphone-app.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S