Uber bekræfter giganthandel: Køber takeaway-firma for 18 milliarder

Uber opkøber medleveringsselskabet Postmates i en handel på 18 milliarder kroner. Det skal styrke Uber Eats i kampen om takeaway-markedet i USA.

Artikel top billede

Amerikanske Uber annoncerer i dag tirsdag, at det har overtaget takeaway-portalen Postmates i et opkøb til en værdi på 2,65 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 18 milliarder danske kroner.

Det skriver Techcrunch.

I en udsendt meddelelse gør Ubers CEO Dara Khosrowshahi det klart, at de to selskaber deler samme vision, som kun er blevet forstærket siden coronakrisen.

"Uber og Postmates har længe delt en tro på, at platforme som vores kan drive meget mere end bare madlevering - de kan være en enormt vigtig del af lokal handel og samfund, desto vigtigere under kriser som COVID-19," udtaler Dara Khosrowshahi.

Uber Eats har i andet kvartal af 2020 oplevet en 100 procent stigning i antallet af bookinger via dets platform.

Købet, der bliver betalt i aktier, bekræfter de rygter, der tidligere har floreret om at Uber forhandlede om at overtage Postmates madleveringsforretning.

Læs mere her: Uber kan være tæt på stort milliard-opkøb

Fejlslagen opkøb

Uber har tidligere på året prøvet at opkøbe takeaway-portalen Grubhub, der endte med at blive opkøbt af dansk-stiftede Just-Eat for i omegnen af 48 milliarder danske kroner.

Læs også: Just Eat-Takeaway.com bliver verdens største spiller udenfor Kina: Bekræfter køb af amerikansk takeaway-gigant

En af de mest lovende dele af Ubers forretning er takeaway-tjenesten Uber Eats, og ifølge Bloomberg kan et opkøb af Postmates styrke Uber Eats i konkurrencen mod Doordash, der er den største takeaway-tjeneste på det amerikanske marked.

Postmates, der blev stiftet i 2011, var ifølge Bloomberg en af de første amerikanske virksomheder, der gjorde det muligt for folk at bestille udbringning af takeaway med via en smartphone-app.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job