Kinesiske TikTok lukker ned i Hong Kong efter indførelse af censur-lov

TikToks kinesiske moderselskab Bytedance lukker for adgang til den populære app i Hong Kong. Til gengæld vil en kinesisk version af appen fortsat være tilgængelig i Hong Kong

Artikel top billede

Den kinesiske app TikTok vil indenfor de kommende dage forlade markedet i Hong Kong.

Det oplyser en talsperson for selskabet til nyhedsbureauet Reuters.

“I lyset af de seneste hændelser har vi valgt at stoppe driften af TikTok-appen i Hong Kong,” siger talspersonen til Reuters.

Bytedance, der er den kinesiske techvirksomhed bag TikTok, oplyser dog, at appen Douyin, der er den kinesiske version af Tiktok, fortsat vil kunne bruges Hong Kong.

“Douyin har masser af brugere i Hong Kong og appen vil fortsætte med at være tilgængelig vores vores brugere der,” siger Zhang Nan, der er administrerende direktør for Bytedance ifølge Reuters.

Læs også: Datatilsynet: I yderste konsekvens kan TikTok blive spærret i Danmark

Ny lov begrænser ytringsfriheden

TikTok beslutning om at trække sig ud af Hong Kong kommer efter, at de kinesiske myndigheder har indført en ny såkaldt sikkerhedslov i Hong Kong.

Den nye lov begrænser ytringsfriheden for indbyggerne i byen, og som en konsekvens af loven vil politiet i Hong Kong få mulighed for at kræve internetopslag fjernet ligesom, at politiet også kan straffe virksomheder, som afviser at udlevere data til myndighederne.

Bytedance forfølger ifølge Reuters en strategi, hvor selskabet tilbyder to forskellige apps til henholdsvis de kinesiske brugere og brugerne i vesten.

I vesten markedsfører Bytedance TikTok, der bliver drevet af den tidligere Disney-chef Kevin Mayer, og som ikke er tilgængelig for brugerne i Kina.

Mens Bytedance på det kinesiske hjemmemarked markedsfører appen Douyin.

ByteDance har tidligere oplyst, at selskabet ikke vil udlevere data fra TikTok til den kinesiske regering ligesom, at det heller ikke på TikTok vil udøvere censur på vegne af den kinesiske regering. Bytedance har i sagens natur ikke afgivet lignende løfter, når det gælder Douyin

Douyin har flere brugere end TikTok i Hong Kong, men appen er ifølge Reuters kun tilgængelig i Hong Kong for brugere, der anvender kinesiske app stores i stedet for Hong Kong-udgaven af Apple og Googles app store.

Bytedance oplyser til Reuters, at selskabet ikke har aktuelle planer om introducere Douyin på de lokale app stores i Hong Kong.

Læs også: Efter omstridt lov: Facebook, Google og Twitter stopper udlevering af brugerdata til Hong Kong

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job