Kinesiske TikTok lukker ned i Hong Kong efter indførelse af censur-lov

TikToks kinesiske moderselskab Bytedance lukker for adgang til den populære app i Hong Kong. Til gengæld vil en kinesisk version af appen fortsat være tilgængelig i Hong Kong

Artikel top billede

Den kinesiske app TikTok vil indenfor de kommende dage forlade markedet i Hong Kong.

Det oplyser en talsperson for selskabet til nyhedsbureauet Reuters.

“I lyset af de seneste hændelser har vi valgt at stoppe driften af TikTok-appen i Hong Kong,” siger talspersonen til Reuters.

Bytedance, der er den kinesiske techvirksomhed bag TikTok, oplyser dog, at appen Douyin, der er den kinesiske version af Tiktok, fortsat vil kunne bruges Hong Kong.

“Douyin har masser af brugere i Hong Kong og appen vil fortsætte med at være tilgængelig vores vores brugere der,” siger Zhang Nan, der er administrerende direktør for Bytedance ifølge Reuters.

Læs også: Datatilsynet: I yderste konsekvens kan TikTok blive spærret i Danmark

Ny lov begrænser ytringsfriheden

TikTok beslutning om at trække sig ud af Hong Kong kommer efter, at de kinesiske myndigheder har indført en ny såkaldt sikkerhedslov i Hong Kong.

Den nye lov begrænser ytringsfriheden for indbyggerne i byen, og som en konsekvens af loven vil politiet i Hong Kong få mulighed for at kræve internetopslag fjernet ligesom, at politiet også kan straffe virksomheder, som afviser at udlevere data til myndighederne.

Bytedance forfølger ifølge Reuters en strategi, hvor selskabet tilbyder to forskellige apps til henholdsvis de kinesiske brugere og brugerne i vesten.

I vesten markedsfører Bytedance TikTok, der bliver drevet af den tidligere Disney-chef Kevin Mayer, og som ikke er tilgængelig for brugerne i Kina.

Mens Bytedance på det kinesiske hjemmemarked markedsfører appen Douyin.

ByteDance har tidligere oplyst, at selskabet ikke vil udlevere data fra TikTok til den kinesiske regering ligesom, at det heller ikke på TikTok vil udøvere censur på vegne af den kinesiske regering. Bytedance har i sagens natur ikke afgivet lignende løfter, når det gælder Douyin

Douyin har flere brugere end TikTok i Hong Kong, men appen er ifølge Reuters kun tilgængelig i Hong Kong for brugere, der anvender kinesiske app stores i stedet for Hong Kong-udgaven af Apple og Googles app store.

Bytedance oplyser til Reuters, at selskabet ikke har aktuelle planer om introducere Douyin på de lokale app stores i Hong Kong.

Læs også: Efter omstridt lov: Facebook, Google og Twitter stopper udlevering af brugerdata til Hong Kong

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job