Artikel top billede

Photo by thom masat on Unsplash (Foto: Photo by thom masat on Kina har vedtaget en ny omstridt sikkerhedslov, der blandt andet begrænser ytringsfriheden for borgerne i Hong Kong, og det får nu Facebook, Google og Twitter til at sætte et midlertidigt stop for udlevering af data til myndighederne i Hong Kong.

Facebook, Google, Twitter og besked-appen Telegram oplyser, at de i en midlertidig periode ikke længere vil behandle anmodninger om adgang til brugerdata fra myndighederne i Hong Kong.

Det skriver New York Times.

Tech-virksomhedernes tiltag kommer efter, at de kinesiske myndigheder har vedtaget en ny national sikkerhedslov for Hong Kong, der begrænser ytringsfriheden for indbyggerne i byen.

Som en konsekvens af loven offentliggjorde myndighederne i Hong Kong mandag desuden en række nye regler, der giver politiet mulighed for at fjerne internetopslag og straffe virksomheder, der ikke imødekommer myndighedernes ønsker om adgang til data.

Hong Kong har ellers som tidligere britisk koloni nydt en særstatus siden overdragelsen til Kina i 1997.

Det betyder blandt andet, at Hong Kong har haft sit eget selvstændige retssystem samt at borgerne i byen – i modsætning til borgerne i resten af Kina – hidtil har nydt en udstrakt ytrings- og forsamlingsfrihed.

Skal vurderes menneskerettighedseksperter

Facebook oplyser, at selskabets beslutning gælder indtil, at menneskerettighedseksperter på vegne af virksomheden har gennemført en analyse af sikkerhedsloven.

”Vi tror på at ytringsfrihed er en grundlæggende menneskeret og støtter folks ret til at kunne udtale sig frit, uden at de skal frygte for deres sikkerhed eller andre former for repressalier, ” lyder det fra ifølge New York Times i en udtalelse fra Facebook.

Facebook oplyser desuden, at selskabet også har suspendere behandlingen af anmodninger om adgang til brugerdata fra WhatsApp.

Læs også: Indien lukker ned for TikTok og 58 andre kinesiske apps




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere