Digitale betalinger går markant frem under coronakrisen

Under coronakrisen har danskerne droppet kontanterne og er gået over til digitale betalingsformer.

Artikel top billede

Betalinger med kontanter er under coronakrisen gået markant tilbage hos landet tre største detailkæder, Coop, Salling og De Samvirkende Købmand. Det skriver Børsen.

Ifølge avisen har Coop oplevet, at kontantbetalinger er faldet til 17 procent, mens det før coronakrisen var 25 procent af alle betalinger, der blev foretaget med fysiske kontanter.

Forklaringen skyldes ifølge Børsen dels et øget udbud af digitale betalingstilbud i butikker og på nettet samt en frygt for at sprede smitte via fysiske kontanter, og hos Coop vurderer man, at de ændrede betalingsmønstre efter krisen vil blive hængende hos nogle kunder.

”Vi tror på, at mange af adfærdsændringerne bliver hængende, når vi kommer på den anden side af coronakrisen. Når man først er kommet over barrieren ved at købe online, så er man ovre den største forhindring,” siger Jens Juul Nielsen, informationsdirektør i Coop, til Børsen.

Mobilepay vandt markedsandele

Det er dog ikke kun de kontante betalinger der er faldet under coronakrisen.

Mobilepay har tidligere oplyst, at selskabet oplevede et faldende antal transaktioner i fysiske butikker, da nedlukningen af det danske samfund var mest markant.

Men Mobilepay vurderede i den forbindelse, at Mobilepay-betalinger og andre former under krisen har vundet markedsandele fra kontantbetalinger, men også fra betalingskort, der kræver, at brugeren indtaster en pinkode på en fysiske terminal.

Læs også:
Mobilepay-betalinger faldt markant under coronakrisen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job