Dansk tech-startup justerer forretningsmodellen under coronakrisen

Tech-virksomheden Motosumo har måtte omlægge sin forretningsmodel under coronakrisen.

Artikel top billede

Den danske startup Motosumo har justeret sin forretningsmodel under coronakrisen.

Det skriver Børsen.

Motosumo står bag en teknologi, som gør standardmotionscykler i stand til at måle brugerens tempo, kadence og kalorieforbrænding gennem en app på deres telefon.

Den teknologi har Motosumo solgt direkte til fitnesscentre i 50 lande verden over, men da 90 procent af alle verdens fitnesscentre blev lukket ned under coronakrisen, måtte Motosumo skifte kurs.

Derfor lancerede Motosumo hjemmetræningsløsningen, hvor instruktører kunne købe licenser og etablere en forretning ved at træne hold hjemmefra

"Det her lå først i vores planer i løbet af 2021. Men i april besluttede vi at lægge hele den del, der hedder hjemmetræning, ud i vores løsning, og det gennemførte vi på ti dage. Det betød, at april blev den bedste salgsmåned nogensinde for os," siger medstifter og topchef for Motosumo, Kresten Juel Jensen, til avisen.

Motosumo har efterfølgende landet en stor aftale på 10.000 motionscykler til hjemmetræning med den brailianske fitnesskæde brasiliansk fitnesskæde, Pratique.

Læs også: Se lønnen i den danske it-sektor: Her er medarbejderne med den højeste og laveste løn

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S