Den traditionelle it-leverandør Combo IT fusionerer nu med ArioCorp, der blandt andet har leveret avancerede multimedieløsninger til virksomheder som Novo Nordisk, Grundfos, Philips og SimCorp.
Den nye virksomhed ? med navnet Combo IT - bliver en full-service it- og multimedieleverandør, med alt fra ERP-, CRM- og client/serversystemer til avancerede web- og multimedieløsninger på programmet.
? Fremtidens kunder kræver, at vi behersker alle de nye teknologier, der i stigende grad skal bygges ind i deres it-systemer, så de kan effektivisere og udvide kommunikationen ud mod omverdenen, og især ud til deres kunder og marked, siger Frands Sharpe, administrerende direktør i Combo IT.
Den nye virksomhed har 35 fastansatte medarbejdere plus en række tilknyttede freelancere. Fra afdelingerne i Næstved og Kalundborg dækkes nu Sjælland og Storkøbenhavn.
I forbindelse med fusionen er ejerskabet af Combo IT ændret, så der nu er tre ejere: Administrerende direktør Frands Sharpe, konsulentchef Jan Jensen-Petersen og salgs- og marketingchef Erik H. Pedersen, der indtil fusionen var eneejer af Ariocorp.