Syv ud af 10 af verdens computere kører nu med Chrome

Googles Chrome-browser kører nu på syv af 10 computere i verden. Kun to andre browsere har nogensinde haft lige så stor udbredelse.

Artikel top billede

Googles Chrome-browser har forlængst manifesteret sig som nutidens mest udbredte browser. Og flere og flere melder sig som brugere af browseren.

Chrome-browseren anvendes nemlig nu af 70,2 procent af verdens computer-brugere, viser en ny måling fra Net Applications.

Det svarer til en stigning på 3,6 procent-point siden nytår.

Chrome er den blot tredje browser i internettets historie, der har haft en udbredelse i samme størrelsesorden - og den eneste, der har nået så stor en udbredelse i nyere tid.

De to tidligere har været Firefox-forløberen Netscape Navigator samt Microsofts Internet Explorer, der vandt den såkaldte browserkrig i 1990’erne mod netop Netscape Navigator og i begyndelsen af 2000’erne var næsten totalt dominerende på browser-markedet.

Det er dog tvivlsomt, om Chrome kan blive meget større, medmindre en eller flere af browserens konkurrenter helt forsvinder.

Den seneste måling fra Net Applications viser desuden, at Microsofts to browsere, Edge og Internet Explorer, vinder en smule frem for tiden.

De to browsere har tilsammen nu en markedandel 12,6 procent, hvoraf Edge står for de 8,1 procent og Internet Explorer for 4,5 procent.

Firefox kører for tiden på 7,6 procent af verdens computere, mens Apples Safari kører på 3,6 procent.

Opera-browseren ligger i bunden som den mindste af de ‘store’ browsere med en markedsandel på 1,1 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS