Syv ud af 10 af verdens computere kører nu med Chrome

Googles Chrome-browser kører nu på syv af 10 computere i verden. Kun to andre browsere har nogensinde haft lige så stor udbredelse.

Artikel top billede

Googles Chrome-browser har forlængst manifesteret sig som nutidens mest udbredte browser. Og flere og flere melder sig som brugere af browseren.

Chrome-browseren anvendes nemlig nu af 70,2 procent af verdens computer-brugere, viser en ny måling fra Net Applications.

Det svarer til en stigning på 3,6 procent-point siden nytår.

Chrome er den blot tredje browser i internettets historie, der har haft en udbredelse i samme størrelsesorden - og den eneste, der har nået så stor en udbredelse i nyere tid.

De to tidligere har været Firefox-forløberen Netscape Navigator samt Microsofts Internet Explorer, der vandt den såkaldte browserkrig i 1990’erne mod netop Netscape Navigator og i begyndelsen af 2000’erne var næsten totalt dominerende på browser-markedet.

Det er dog tvivlsomt, om Chrome kan blive meget større, medmindre en eller flere af browserens konkurrenter helt forsvinder.

Den seneste måling fra Net Applications viser desuden, at Microsofts to browsere, Edge og Internet Explorer, vinder en smule frem for tiden.

De to browsere har tilsammen nu en markedandel 12,6 procent, hvoraf Edge står for de 8,1 procent og Internet Explorer for 4,5 procent.

Firefox kører for tiden på 7,6 procent af verdens computere, mens Apples Safari kører på 3,6 procent.

Opera-browseren ligger i bunden som den mindste af de ‘store’ browsere med en markedsandel på 1,1 procent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College