Syv ud af 10 af verdens computere kører nu med Chrome

Googles Chrome-browser kører nu på syv af 10 computere i verden. Kun to andre browsere har nogensinde haft lige så stor udbredelse.

Artikel top billede

Googles Chrome-browser har forlængst manifesteret sig som nutidens mest udbredte browser. Og flere og flere melder sig som brugere af browseren.

Chrome-browseren anvendes nemlig nu af 70,2 procent af verdens computer-brugere, viser en ny måling fra Net Applications.

Det svarer til en stigning på 3,6 procent-point siden nytår.

Chrome er den blot tredje browser i internettets historie, der har haft en udbredelse i samme størrelsesorden - og den eneste, der har nået så stor en udbredelse i nyere tid.

De to tidligere har været Firefox-forløberen Netscape Navigator samt Microsofts Internet Explorer, der vandt den såkaldte browserkrig i 1990’erne mod netop Netscape Navigator og i begyndelsen af 2000’erne var næsten totalt dominerende på browser-markedet.

Det er dog tvivlsomt, om Chrome kan blive meget større, medmindre en eller flere af browserens konkurrenter helt forsvinder.

Den seneste måling fra Net Applications viser desuden, at Microsofts to browsere, Edge og Internet Explorer, vinder en smule frem for tiden.

De to browsere har tilsammen nu en markedandel 12,6 procent, hvoraf Edge står for de 8,1 procent og Internet Explorer for 4,5 procent.

Firefox kører for tiden på 7,6 procent af verdens computere, mens Apples Safari kører på 3,6 procent.

Opera-browseren ligger i bunden som den mindste af de ‘store’ browsere med en markedsandel på 1,1 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S