Syv ud af 10 af verdens computere kører nu med Chrome

Googles Chrome-browser kører nu på syv af 10 computere i verden. Kun to andre browsere har nogensinde haft lige så stor udbredelse.

Artikel top billede

Googles Chrome-browser har forlængst manifesteret sig som nutidens mest udbredte browser. Og flere og flere melder sig som brugere af browseren.

Chrome-browseren anvendes nemlig nu af 70,2 procent af verdens computer-brugere, viser en ny måling fra Net Applications.

Det svarer til en stigning på 3,6 procent-point siden nytår.

Chrome er den blot tredje browser i internettets historie, der har haft en udbredelse i samme størrelsesorden - og den eneste, der har nået så stor en udbredelse i nyere tid.

De to tidligere har været Firefox-forløberen Netscape Navigator samt Microsofts Internet Explorer, der vandt den såkaldte browserkrig i 1990’erne mod netop Netscape Navigator og i begyndelsen af 2000’erne var næsten totalt dominerende på browser-markedet.

Det er dog tvivlsomt, om Chrome kan blive meget større, medmindre en eller flere af browserens konkurrenter helt forsvinder.

Den seneste måling fra Net Applications viser desuden, at Microsofts to browsere, Edge og Internet Explorer, vinder en smule frem for tiden.

De to browsere har tilsammen nu en markedandel 12,6 procent, hvoraf Edge står for de 8,1 procent og Internet Explorer for 4,5 procent.

Firefox kører for tiden på 7,6 procent af verdens computere, mens Apples Safari kører på 3,6 procent.

Opera-browseren ligger i bunden som den mindste af de ‘store’ browsere med en markedsandel på 1,1 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse