Alibaba-stifter Jack Ma på vej med ny gigantisk børsnotering - denne gang af betalingsfirma

Alibaba-stifter Jack Ma er på vej med en ny gigantisk børsnotering - denne gang af selskabet bag Kinas største mobilbetalings-løsning, Alipay. Noteringen kan indbringe op mod 200 milliarder dollar.

Artikel top billede

Den kinesiske finansmand Jack Ma er på vej med en ny børsnotering, der står til at blive en af de største nogensinde i Asien og en af de største i verden i år - hvis den altså går igennem.

Jack Ma - der i 2015 også stod bag børsnoterngen af Alibaba - sigter efter at børsnotere selskabet Ant Group, der driver Kinas mest udbredte mobilbetalingsløsning Alipay.

I en noget usædvanlig manøvre vil han notere selskabet samtidig på to børser, nemlig børsen i Shanghai og Hong Kong.

Ifølge Financial Times har noteringen af Alipay, der har 900 millioner brugere, været ventet længe, men selskabet har været nødt til at afvente grønt lys fra den kinesiske regering, skriver avisen.

Ant Group blev i midten af 2018 vurderet til at være omkring 150 milliarder dollar værd. I dag er værdien nærmere omkring 200 milliarder dollar, lyder vurderingen, hvilket er nogenlunde samme værdi som amerikanske Paypal.

“En børsnotering vil øge gennemsigtigheden for vores stakeholdere - inklusive kunder, forretningsforbindelser, ansatte, aktionærere og myndigheder,” meddeler Ant Groups formand, Eric Jing, ifølge avisen.

Den stenrige og flamboyante Jack Ma trak sig i fjor fra den daglige drift af Alibaba under et stort show på et stadion. Det skete på hans 55 års fødselsdag, hvor han sammen med den øvrige ledelse af det mægtige selskab optrådte udklædt som rockstjerne i læderjakke, solbriller, guitar og opsat hår.

Det kan du læse mere om her: Kinas rigeste mand har trukket sig tilbage efter kæmpe-show på stadion: “Efter i aften begynder jeg et nyt liv”.

Jack Ma donerede under coronakrisen forskellige former for nødhjælps-remedier til Danmark.

Det kan du læse mere om her: I sidste uge modtog Michael Jensen et overraskende opkald fra mægtige Alibaba: "Jack Ma vil gerne yde en donation. Ved du, hvem jeg skal tale med i Danmark?"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job