IBM’s omsætning på cloud steget med 30 procent på et år - stor optimisme trods samlet tilbagegang

IBM’s omsætning på cloud-forretningen er steget med 30 procent i løbet af det seneste år, viser selskabets nye kvartalsregnskab.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter flere år med tilpasninger er der nu optimisme at spore hos IBM, der i sit netop offentliggjorte kvartalsregnskab har overgået de af markedet opstillede forventninger.

Selskabets aktiekurs er steget med fem procent i kølvandet på regnskabet, selv om det viser, at IBM’s samlede omsætning faktisk er faldet med 5,4 procent til 18,12 milliarder i andet kvartal sammenlignet med det tilsvarende kvartal i fjor.

Optimismen skyldes ikke mindst, at der er stor fremgang at spore på cloud-forretningen, der som stort satsningsområde buldrer fremad for IBM, som over de senere år har sat fulde sejl for at komme med på kundernes omstilling til netop cloud.

Regnskabet viser, at IBM’s omsætning på cloud-forretningen er steget med 30 procent til nu 6,3 milliarder dollar i andet kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

At IBM mener cloud-satsningen alvorligt understreges af, at selskabets bestyrelse i januar udnævnte cloud-direktøren Arvind Krishna som ny CEO for hele IBM.

Det kan du læse mere om her: IBM får ny topchef: Virginia Rometty trækker sig fra posten - her er den nye CEO.

Han siger ifølge Reuters, at IBM nu ser en helt klar trend i markedet.

“Kunderne ønsker at modernisere apps, flytte flere workloads til clouden og at automatisere it-opgaver,” siger han.

Mens cloud-forretningen er vokset, ser det værre ud for IBM’s klassiske services-forretning, der i andet kvartal er blevet ramt af corona-krisen, som har fået mange kunder til at nedskalere og holde igen med investeringerne.

Således er omsætningen i IBM’s services-forretning faldet med syv procent til 3,9 milliarder dollar.

Du finder mere om IBM’s kvartalsregnskab her.

Læs også:

IBM Danmark skærer ned: Har sagt farvel til 50 medarbejdere siden maj

KMD og IBM overtager driften af Energinets it-infrastruktur i ordre til op mod en milliard kroner

IBM fyrer tusindvis af medarbejdere i stor fyringsrunde

IBM advarer mod de største it-sikkerhedstrusler i clouden: "Det kan udvikle sig til Det Vilde Vesten"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos