Bilbasen og DBA solgt til ny ejer i milliardhandel

De danske internettjenester DBA og Bilbasen er endnu engang blevet solgt i en milliardhandel.

Artikel top billede

De danske online-handelspladser Bilbasen og DBA, der tidligere hed Den Blå Avis, er kommet på norske hænder efter den amerikanske gigant eBay har solgt sin annonce-afdeling til norske Adevinta.

Den forretning er både Bilbasen og DBA altså en del af, og derfor er de to selskaber nu ikke længere en del af den amerikanske online-platform, skriver Ritzau.

Norske Adevinta har betalt intet mindre end 61 milliarder kroner for annonceforretning, som de to danske hjemmesider er en del af.

eBay købte selv DBA i oktober 2008 for 2,1 milliarder kroner. Dengang var Bilbasen også ejet af DBA, som eBay samtidig overtog.

Læs også: eBay køber Den Blå Avis

Det er dog ikke Adevinta selv, der overtager de to danske dele af forretningen. I stedet bliver de sendt videre til virksomheden Schibsted, der er en af ejerne af Adevinta.

"Vi har haft øjnene på Danmark i et stykke tid, og at overtage Bilbasen.dk og DBA.dk er en unik mulighed for Schibsted for at opnå en adgang til dette digitalt fremskredne og attraktive marked for onlineannoncer," siger Schibsteds topchef, Kristin Skogen Lund i en pressemeddelelse.

Ifølge Ritzau udgør de to danskstiftede platforme en værdi i handlen på 2,2 milliarder kroner. Dermed er værdien af de to hjemmesider ikke steget betragteligt siden, de sidst blev handlet for mere end 10 år siden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse