Bilbasen og DBA solgt til ny ejer i milliardhandel

De danske internettjenester DBA og Bilbasen er endnu engang blevet solgt i en milliardhandel.

Artikel top billede

De danske online-handelspladser Bilbasen og DBA, der tidligere hed Den Blå Avis, er kommet på norske hænder efter den amerikanske gigant eBay har solgt sin annonce-afdeling til norske Adevinta.

Den forretning er både Bilbasen og DBA altså en del af, og derfor er de to selskaber nu ikke længere en del af den amerikanske online-platform, skriver Ritzau.

Norske Adevinta har betalt intet mindre end 61 milliarder kroner for annonceforretning, som de to danske hjemmesider er en del af.

eBay købte selv DBA i oktober 2008 for 2,1 milliarder kroner. Dengang var Bilbasen også ejet af DBA, som eBay samtidig overtog.

Læs også: eBay køber Den Blå Avis

Det er dog ikke Adevinta selv, der overtager de to danske dele af forretningen. I stedet bliver de sendt videre til virksomheden Schibsted, der er en af ejerne af Adevinta.

"Vi har haft øjnene på Danmark i et stykke tid, og at overtage Bilbasen.dk og DBA.dk er en unik mulighed for Schibsted for at opnå en adgang til dette digitalt fremskredne og attraktive marked for onlineannoncer," siger Schibsteds topchef, Kristin Skogen Lund i en pressemeddelelse.

Ifølge Ritzau udgør de to danskstiftede platforme en værdi i handlen på 2,2 milliarder kroner. Dermed er værdien af de to hjemmesider ikke steget betragteligt siden, de sidst blev handlet for mere end 10 år siden.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S