Videnskabsauktion: Edisons tegning af elpære, Nikola Teslas patenter og Stephen Hawkings Simpson figur under hammeren

16. juli var en stor dag for technørder med dybe lommer og hang til det kuriøse. Her blev 42 temmelig specielle effekter med en fremtrædende plads i videnskabshistorien solgt via auktionshuset Christies.

Artikel top billede

Var det noget med en original M4 Enigma krypteringsmaskine fra Anden Verdenskrig? Eller hvad med Einsteins personlige breve – eller måske Erwin Schrödingers håndskrevne udkast til ”A new atomic theory”?

Ærgerligt. Så har du nemlig lige glippet chancen for at lægge bud ind på Christies auktion med navnet ”Eureka! Scientific breakthroughs of the 20th century”, der fandt sted 16. juli.

De historiske dokumenter og genstande blev budt højt op.

Syv sider med skitser til den første elpære fra Thomas Edisons hånd gik for over 618.000 kr, mens et eksemplar af den sjældne, tyske Enigma kodemaskine gik for lidt under tre mio. kr.

I den endnu mere kuriøse afdeling blev Stephen Hawkings personlige Simpsons-figur (af ham selv!) solgt til en samler for ca. 25.000 kr.

Hawking optrådte nemlig selv i fire Simpsons episoder mellem 1999 og 2009, og det morede ham, at mange antog at den skøre professor Hawking fra Simpson var en fiktiv person.

Den store fysiker er citeret for at sige at ”lige så mange kender mig fra Simpsons som for min videnskab.” Han mente desuden, at Simpson var det bedste show, der nogensinde er vist på fjernsyn.

Hverken købere eller sælgere har valgt at stå frem.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos