Videnskabsauktion: Edisons tegning af elpære, Nikola Teslas patenter og Stephen Hawkings Simpson figur under hammeren

16. juli var en stor dag for technørder med dybe lommer og hang til det kuriøse. Her blev 42 temmelig specielle effekter med en fremtrædende plads i videnskabshistorien solgt via auktionshuset Christies.

Artikel top billede

Var det noget med en original M4 Enigma krypteringsmaskine fra Anden Verdenskrig? Eller hvad med Einsteins personlige breve – eller måske Erwin Schrödingers håndskrevne udkast til ”A new atomic theory”?

Ærgerligt. Så har du nemlig lige glippet chancen for at lægge bud ind på Christies auktion med navnet ”Eureka! Scientific breakthroughs of the 20th century”, der fandt sted 16. juli.

De historiske dokumenter og genstande blev budt højt op.

Syv sider med skitser til den første elpære fra Thomas Edisons hånd gik for over 618.000 kr, mens et eksemplar af den sjældne, tyske Enigma kodemaskine gik for lidt under tre mio. kr.

I den endnu mere kuriøse afdeling blev Stephen Hawkings personlige Simpsons-figur (af ham selv!) solgt til en samler for ca. 25.000 kr.

Hawking optrådte nemlig selv i fire Simpsons episoder mellem 1999 og 2009, og det morede ham, at mange antog at den skøre professor Hawking fra Simpson var en fiktiv person.

Den store fysiker er citeret for at sige at ”lige så mange kender mig fra Simpsons som for min videnskab.” Han mente desuden, at Simpson var det bedste show, der nogensinde er vist på fjernsyn.

Hverken købere eller sælgere har valgt at stå frem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job