Afhøring af topchefer for Amazon, Apple, Facebook og Google udskydes

Mandagens planlagte afhøring af Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichar udskydes pludseligt.

Artikel top billede

Det bliver ikke mandag, at topcheferne for de fire amerikanske online-giganter Amazon, Apple, Facebook og Google, bliver afhørt af en høringskomite i Washington DC.

Det var ellers planen, at de fire topchefer ret usædvanligt samme dag skulle afhøres om deres selskabers forretningsmetoder, hvilket du kan læse mere om her: Topcheferne for Amazon, Apple, Facebook og Google skal afhøres i næste uge - skal alle afgive forklaring i alvorlig sag 27. juli.

Men nu meddeler høringskomiteen under Repræsentanternes Hus, at høringen udsættes med to dage, så den nu i stedet skal finde sted onsdag 29. juli klokken 12:00 lokal tid.

Den har fået overskriften “Examining the dominance of Amazon, Apple, Facebook and Google” [‘Undersøgelse af Amazon, Apple, Facebook og Googles dominans,’ red].

De fire topchefer, Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichar, har mulighed for at afgive forklaring under høringen både online eller ved fysisk at dukke op i Washington DC på den amerikanske østkyst.

De har alle fire meddelt, at de vil deltage i høringen virtuelt. De har alle fire deres kontorer og daglige arbejdsplads på den amerikanske vestkyst.

“Siden juni i fjor har komiteen undersøgt et lille antal digitale platformes dominans og hvorvidt de nuværende antimonopol-love er tilstrækkelige,” lyder det fra hørings-komiteen forud for høringen.

Her skriver den desuden, at det ‘afgørende,’ at de fire topchefer er imødekommende, da de fire selskaber, som de repræsenterer, spiller en vigtig rolle i amerikanernes dagligdag.

“Som vi har sagt fra begyndelsen, er deres [topcheferne, red] vidneforklaringer essentielle for færdiggærelsen af denne undersøgelse.”

Du finder hele meddelelsen fra høringskomiteen her.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos