Topcheferne for Amazon, Apple, Facebook og Google skal afhøres i næste uge - skal alle afgive forklaring i alvorlig sag 27. juli

Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichar skal stille for en høringskomite 27. juli i Washington DC, hvor de skal afgive forklaring i en alvorlig sag.

Artikel top billede

Topcheferne for fire af de største og mest magtfulde tech-firmaer i USA skal 27. juli stille for en høringskomite i USA’s hovedstad, Washington DC.

Her skal de fire berømte topchefer samme dag afgive forklaring på deres virksomheders forretningsmetoder over komiteen.

Den er i gang med at undersøge, hvorvidt de fire store selskaber aktivt og systematisk arbejder på at skade og ødelægge mindre konkurrenter og træffer valg, der ikke er til kundernes bedste.

De fire kendte topchefer - Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg og Sundar Pichar - står hver især i spidsen for selskaber, der økonomisk set er på størrelse med mindre lande, og de er ligeså kendte som rockstjerner og har stor politisk og økonomisk magt.

På grund af coronasituationen slipper de fire for at flyve til Washington DC, da afhøringerne vil finde sted virtuelt.

Ifølge Reuters kan afhøringen af de fire topchefer af striben af skeptiske politikere blive et afgørende øjeblik i den langvarige kritik af de store tech-selskabers metoder og voksende magt i USA.

Mediet vurderer, at det er sandsynligt, at Tim Cook vil blive udspurgt om Apples metoder i App Store - blandt andet med udgangspunkt i kritikken fra danske David Heinemeier Hansson.

Den kan du læse mere om her: Apple siger pludselig nej til kendt dansk programmørs mail-platform: "Det er tydeligt, at Apple føler sig berettiget til at stramme skruen uden frygt for regulative konsekvenser"

Jeff Bezos vil angiveligt blive udspurgt om de valgmuligheder, som Amazon giver kunderne, mens Mark Zuckerberg angiveligt vil blive udspurgt om Facebooks håndtering af konkurrenter som Twitter, TikTok og andre.

USA har ifølge Reuters for tiden inden lovgivning, der regulerer de store techfirmaers forretningsmetoder, og høringen er et led i udarbejdelsen af denne type lovgivning, der altså dermed kan blive en alvorlig sag for selskaberne.

Læs også:

Microsoft og fire andre tech-kæmper efterforskes for at kvæle konkurrence med lukrative opkøbstilbud

Globale it-firmaer i chok over nyt immigrations-forbud fra Trump: Dybt skadeligt at holde verdens bedste it-folk ude af USA

Annonce

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S