Google vil bygge gigantisk søkabel mellem USA og Europa

Søgegiganten Google har sat gang i planerne om et nyt søkabel, der skal strække sig fra USA til Spanien og Storbritannien.

Artikel top billede

Tirsdag kunne Google løfte sløret for planerne om at bygge et nyt søkabel fra USA til Europa.

Mere præcist kommer det nye kabel til at strække sig fra den amerikanske delstat New York til den britiske vestkyst og den spanske by Bilbao.

Det skriver CNBC.

Det kommende kabel har fået navnet Grace Hopper, og skal sikre "bedre modstandsdygtighed for netværket, der understøtter Googles kunder."

"Når det er godkendt vil Grace Hopper-kablet være et af de første nye kabler, der forbinder USA og Storbritannien siden 2003, og øger dermed kapaciteten på den travle, globale strækning," siger Bikash Koley, vice president for Google Global Network.

Når kablet er færdigbygget vil den britiske del af kablet måle 6.250 kilometer, mens den spanske del vil blive 6.300 kilometer langt.

Det bliver det amerikanske selskab SubCom, der skal stå for arbejdet og kablet forventes at være færdigt i løbet af 2022.

Læs også: Facebook planlægger gigantisk søkabel – kan næsten nå hele vejen rundt om jorden

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect