Amazon kommer til Norden om få måneder: Åbner lager i Sverige om få måneder

Efter flere år med rygter mener flere handels-eksperter nu, at det skulle være sikkert og vist: Amazon vil åbne sin første afdeling i Norden om få måneder.

Artikel top billede

Der har været rygter og forlydender i årevis om, at e-handelsgiganten Amazon vil åbne en afdeling i Norden.

Hidtil er intet sket. Men det vil ændre sig i løbet af de kommende måneder.

Svenske Dagens Nyheter skriver i hvert fald nu, at Amazon vil åbne i Sverige til efteråret.

Ifølge avisen bekræftes det af flere kilder, at lanceringen allerede er godt i gang på de interne linier i Amazon, der er i gang med at lukke tusindvis af aftaler med forskellige producenter og leverandører og lignende, der skal levere gennem det måske kommende svenske Amazon-lager.

Selskabet sigter angiveligt efter at åbne den nordiske afdeling i forbindelse med tilbuds-begivenheden Black Friday, der løber af stablen i slutningen af november.

Andre kilder vurderer, at lanceringen vil finde sted allerede i september.

Herhjemme slog boghandlere i foråret alarm, da det kom frem, at Amazon var i gang med at indgå aftale med flere danske bogforlag.

Det kan du læse mere om her: Amazon på vej til Danmark: Gyldendal indgår aftale med gigantisk Amazon-selskab - danske boghandlere slår alarm

Nordea har tidligere vurderet, at Amazon inden for den nærmeste fremtid vil åbne i Norden.

Ifølge bankens vurdering var det oprindeligt planen, at Amazon ville åbne en nordisk filial helt tilbage i slutningen af 2018, hvor Amazon faktisk nåede at købe domænet Amazon.se og indgå leveringsaftale med PostNord, inden brexit-balladen fik Amazon til at trække følehornene til sig.

Blandt andet frygtede Amazon, at en hård brexit ville få forsendelserne fra selskabets store engelske lager til at blive meget dyrere.

Amazon frygtes især af butikker, der sælge sportsbeklædning, boligindretning, elektronik, udstyr til hjemmet og lignende.

Læs også:

Få overblikket: Amazon kommer flyvende mod den danske e-handels-branche - sådan undgår du at ende som slave af den amerikanske gigant

Sådan undgår du at blive "amazoned": Den danske e-handels-branche har fem råd til dig, der frygter at blive kørt over af mægtige Amazon

Fætter BR's dramatiske konkurs tilbyder livsvigtig læring før Amazon kommer buldrende: Disse fire ting skal du have tjek på

Dansk topchef forventer, at Amazon åbner i Danmark til efteråret: "Amazons indtog får indflydelse på os alle"

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse