Nordea: Der er ikke blevet truffet beslutning om at afskedige på grund af it-system

Der er endnu ikke blevet truffet nogen beslutning om at opsige Nordea-medarbejdere på grund af indførelsen af nyt it-system, meddeler Nordea til Computerworld.

Artikel top billede

Der er ikke blevet taget nogen beslutning om at opsige medarbejdere i Nordea og erstatte dem med it-systemer.

Det meddeler Nordea til Computerworld, efter vi tirsdag med henvisning til et interview i Bloomberg News blandt andet skrev, at Nordea er på vej med fyresedler.

Det gjorde vi i denne artikel: Nordea vil erstatte stort antal medarbejdere med it-systemer: Omkostninger skal nedbringes.

Men det er ikke korrekt, meddeler Nordea.

“Der er ikke blevet taget nogle nye beslutninger om, at skære i antallet af compliance-medarbejdere," lyder det fra Nordea.

Banken meddeler, at direktør Mikael Bjertrup i interviewt i Bloomberg News taler om et fremtidscenarie og ikke det aktuelle billede.

"Det, som Mikael Bjertrup refererer til [i interviewet med Bloomberg News, red], er, at vi på sigt forudser, at vi kommer til at være færre compliance-medarbejdere i takt med, at vi bliver endnu bedre til at udvikle nye teknologier og bruge algoritmer i vores compliance-arbejde," meddeler Nordea.

"Det er altså ikke en ny beslutning, men derimod noget, som vi var ude og sige tilbage i juni sidste år. Den kontekst er desværre bare ikke kommet med i Bloombergs oprindelige artikel, men de har rettet det nu,” meddeler Nordea til os.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job