Nordea: Der er ikke blevet truffet beslutning om at afskedige på grund af it-system

Der er endnu ikke blevet truffet nogen beslutning om at opsige Nordea-medarbejdere på grund af indførelsen af nyt it-system, meddeler Nordea til Computerworld.

Artikel top billede

Der er ikke blevet taget nogen beslutning om at opsige medarbejdere i Nordea og erstatte dem med it-systemer.

Det meddeler Nordea til Computerworld, efter vi tirsdag med henvisning til et interview i Bloomberg News blandt andet skrev, at Nordea er på vej med fyresedler.

Det gjorde vi i denne artikel: Nordea vil erstatte stort antal medarbejdere med it-systemer: Omkostninger skal nedbringes.

Men det er ikke korrekt, meddeler Nordea.

“Der er ikke blevet taget nogle nye beslutninger om, at skære i antallet af compliance-medarbejdere," lyder det fra Nordea.

Banken meddeler, at direktør Mikael Bjertrup i interviewt i Bloomberg News taler om et fremtidscenarie og ikke det aktuelle billede.

"Det, som Mikael Bjertrup refererer til [i interviewet med Bloomberg News, red], er, at vi på sigt forudser, at vi kommer til at være færre compliance-medarbejdere i takt med, at vi bliver endnu bedre til at udvikle nye teknologier og bruge algoritmer i vores compliance-arbejde," meddeler Nordea.

"Det er altså ikke en ny beslutning, men derimod noget, som vi var ude og sige tilbage i juni sidste år. Den kontekst er desværre bare ikke kommet med i Bloombergs oprindelige artikel, men de har rettet det nu,” meddeler Nordea til os.

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse