AMD's omsætning buldrer afsted: Salget af Ryzen-processorer i stærk fremgang

Der er stærk fremgang i salget af bærbare PC'er, der kører på AMD's Ryzen-processor. Det får chip-producentens omsætning til at buldre i vejret.

Artikel top billede

Der er stærk fremgang i butikken hos AMD.

Selskabet melder om mere end en fordobling i omsætningen på AMD's Ryzen- og Epyc-processorer i forhold til sidste år.

Det fremgår af chip-producentens regnskab for årets andet kvartal, der når nye højder i forhold til samme periode sidste år.

Amerikanske AMD landede en samlet omsætning på 1,93 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 12,2 milliarder kroner, i årets andet kvartal, der lukkede 1. juli.

Det er en stigning på 26 procent i forhold til andet kvartal i 2019.

Læs også: Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Chip-producenten kan samtidig rapportere om et overskud på 157 millioner dollar, der er 35 millioner dollar mere end året forinden.

Af regnskabet er det værd at bemærke den vækst, der fandt sted i AMD's 'Computing & Graphics'-division, hvor Ryzen-processorerne hører under. Denne division voksede med 45 procent til en omsætning på 1,37 milliarder - eller 8,67 milliarder kroner.

Fra stationær til bærbar

AMD oplevede et stærkt skifte fra stationære til bærbare computere, som kunder skulle manøvrere under coronakrisen.

Selskabet øverste chef, Lisa Su, fortæller til PCWorld, at AMD-processeren Ryzen 4000 til laptops har klaret sig "ekstremt godt" i løbet af årets andet kvartal.

Læs også: AMD lancerer 12 lovende processorer – men du får næppe lov til at købe dem

Hun løfter samtidig for forventningen til omsætningen for det igangværende tredje kvartal. Selskabet sigter efter en toplinje på 2,55 milliarder dollar, der skal bæres Ryzen-produkterne og salget af Epyc-servere.

Derudover forventer selskabet at lancere næste generation af processorer, der bygges på Zen 3 CPU-arkitektur og RDNA 2 GPU (også kaldet "Big Navi" red.), inden årets udgang.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse