AMD's omsætning buldrer afsted: Salget af Ryzen-processorer i stærk fremgang

Der er stærk fremgang i salget af bærbare PC'er, der kører på AMD's Ryzen-processor. Det får chip-producentens omsætning til at buldre i vejret.

Artikel top billede

Der er stærk fremgang i butikken hos AMD.

Selskabet melder om mere end en fordobling i omsætningen på AMD's Ryzen- og Epyc-processorer i forhold til sidste år.

Det fremgår af chip-producentens regnskab for årets andet kvartal, der når nye højder i forhold til samme periode sidste år.

Amerikanske AMD landede en samlet omsætning på 1,93 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 12,2 milliarder kroner, i årets andet kvartal, der lukkede 1. juli.

Det er en stigning på 26 procent i forhold til andet kvartal i 2019.

Læs også: Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Chip-producenten kan samtidig rapportere om et overskud på 157 millioner dollar, der er 35 millioner dollar mere end året forinden.

Af regnskabet er det værd at bemærke den vækst, der fandt sted i AMD's 'Computing & Graphics'-division, hvor Ryzen-processorerne hører under. Denne division voksede med 45 procent til en omsætning på 1,37 milliarder - eller 8,67 milliarder kroner.

Fra stationær til bærbar

AMD oplevede et stærkt skifte fra stationære til bærbare computere, som kunder skulle manøvrere under coronakrisen.

Selskabet øverste chef, Lisa Su, fortæller til PCWorld, at AMD-processeren Ryzen 4000 til laptops har klaret sig "ekstremt godt" i løbet af årets andet kvartal.

Læs også: AMD lancerer 12 lovende processorer – men du får næppe lov til at købe dem

Hun løfter samtidig for forventningen til omsætningen for det igangværende tredje kvartal. Selskabet sigter efter en toplinje på 2,55 milliarder dollar, der skal bæres Ryzen-produkterne og salget af Epyc-servere.

Derudover forventer selskabet at lancere næste generation af processorer, der bygges på Zen 3 CPU-arkitektur og RDNA 2 GPU (også kaldet "Big Navi" red.), inden årets udgang.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S