AMD's omsætning buldrer afsted: Salget af Ryzen-processorer i stærk fremgang

Der er stærk fremgang i salget af bærbare PC'er, der kører på AMD's Ryzen-processor. Det får chip-producentens omsætning til at buldre i vejret.

Artikel top billede

Der er stærk fremgang i butikken hos AMD.

Selskabet melder om mere end en fordobling i omsætningen på AMD's Ryzen- og Epyc-processorer i forhold til sidste år.

Det fremgår af chip-producentens regnskab for årets andet kvartal, der når nye højder i forhold til samme periode sidste år.

Amerikanske AMD landede en samlet omsætning på 1,93 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 12,2 milliarder kroner, i årets andet kvartal, der lukkede 1. juli.

Det er en stigning på 26 procent i forhold til andet kvartal i 2019.

Læs også: Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Chip-producenten kan samtidig rapportere om et overskud på 157 millioner dollar, der er 35 millioner dollar mere end året forinden.

Af regnskabet er det værd at bemærke den vækst, der fandt sted i AMD's 'Computing & Graphics'-division, hvor Ryzen-processorerne hører under. Denne division voksede med 45 procent til en omsætning på 1,37 milliarder - eller 8,67 milliarder kroner.

Fra stationær til bærbar

AMD oplevede et stærkt skifte fra stationære til bærbare computere, som kunder skulle manøvrere under coronakrisen.

Selskabet øverste chef, Lisa Su, fortæller til PCWorld, at AMD-processeren Ryzen 4000 til laptops har klaret sig "ekstremt godt" i løbet af årets andet kvartal.

Læs også: AMD lancerer 12 lovende processorer – men du får næppe lov til at købe dem

Hun løfter samtidig for forventningen til omsætningen for det igangværende tredje kvartal. Selskabet sigter efter en toplinje på 2,55 milliarder dollar, der skal bæres Ryzen-produkterne og salget af Epyc-servere.

Derudover forventer selskabet at lancere næste generation af processorer, der bygges på Zen 3 CPU-arkitektur og RDNA 2 GPU (også kaldet "Big Navi" red.), inden årets udgang.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S