Medie: Vestager åbner sag mod Google om milliardhandel

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager kommer angiveligt til at åbne en sag mod søgegiganten Google for selskabets køb af Fitbit.

Artikel top billede

Googles køb af selskabet Fitbit skal granskes nærmere af EU's konkurrencemyndigheder.

Det skriver flere medier med henvisning til kilder tæt på processen.

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, har allerede tidligere udtrykt bekymring over Googles opkøb af den populære fitness-tracker Fitbit.

Læs også: Medie: Google skal komme med bindende løfter hvis milliardkøb ikke skal gå i stå

Det fik Google til at give afkald på visse former for målrettet annoncering for at sikre købet kunne gå igennem uden problemer fra de europæiske myndigheder.

Men noget kunne altså tyde på, at det ikke er nok for EU, der ifølge Reuters officielt kommer til at åbne sagen mod Google i løbet af den kommende uge.

Kommissionen vil ikke kommentere sagen over for Reuters. Google fastholder til gengæld sit argument om, at handlen ikke handler om at få adgang til data.

"Markedet for wareables er fyldt godt op, og vi tror på, at kombinationen af Google og Fitbits hardware vil give øget konkurrence på markedet til fordel for forbrugerne og gøre de kommende generationer af enheder endnu billigere," lyder det fra en talsperson for Google.

Google har betalt 2,1 milliarder dollar for Fitbit. Det svarer til omkring 13,3 milliarder danske kroner.

Læs også: Google giver indrømmelser for at lukke Fitbit-handel og undgå flere monopol-anklager

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S