Medie: Vestager åbner sag mod Google om milliardhandel

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager kommer angiveligt til at åbne en sag mod søgegiganten Google for selskabets køb af Fitbit.

Artikel top billede

Googles køb af selskabet Fitbit skal granskes nærmere af EU's konkurrencemyndigheder.

Det skriver flere medier med henvisning til kilder tæt på processen.

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, har allerede tidligere udtrykt bekymring over Googles opkøb af den populære fitness-tracker Fitbit.

Læs også: Medie: Google skal komme med bindende løfter hvis milliardkøb ikke skal gå i stå

Det fik Google til at give afkald på visse former for målrettet annoncering for at sikre købet kunne gå igennem uden problemer fra de europæiske myndigheder.

Men noget kunne altså tyde på, at det ikke er nok for EU, der ifølge Reuters officielt kommer til at åbne sagen mod Google i løbet af den kommende uge.

Kommissionen vil ikke kommentere sagen over for Reuters. Google fastholder til gengæld sit argument om, at handlen ikke handler om at få adgang til data.

"Markedet for wareables er fyldt godt op, og vi tror på, at kombinationen af Google og Fitbits hardware vil give øget konkurrence på markedet til fordel for forbrugerne og gøre de kommende generationer af enheder endnu billigere," lyder det fra en talsperson for Google.

Google har betalt 2,1 milliarder dollar for Fitbit. Det svarer til omkring 13,3 milliarder danske kroner.

Læs også: Google giver indrømmelser for at lukke Fitbit-handel og undgå flere monopol-anklager

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura