Medie: Vestager åbner sag mod Google om milliardhandel

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager kommer angiveligt til at åbne en sag mod søgegiganten Google for selskabets køb af Fitbit.

Artikel top billede

Googles køb af selskabet Fitbit skal granskes nærmere af EU's konkurrencemyndigheder.

Det skriver flere medier med henvisning til kilder tæt på processen.

EU's konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, har allerede tidligere udtrykt bekymring over Googles opkøb af den populære fitness-tracker Fitbit.

Læs også: Medie: Google skal komme med bindende løfter hvis milliardkøb ikke skal gå i stå

Det fik Google til at give afkald på visse former for målrettet annoncering for at sikre købet kunne gå igennem uden problemer fra de europæiske myndigheder.

Men noget kunne altså tyde på, at det ikke er nok for EU, der ifølge Reuters officielt kommer til at åbne sagen mod Google i løbet af den kommende uge.

Kommissionen vil ikke kommentere sagen over for Reuters. Google fastholder til gengæld sit argument om, at handlen ikke handler om at få adgang til data.

"Markedet for wareables er fyldt godt op, og vi tror på, at kombinationen af Google og Fitbits hardware vil give øget konkurrence på markedet til fordel for forbrugerne og gøre de kommende generationer af enheder endnu billigere," lyder det fra en talsperson for Google.

Google har betalt 2,1 milliarder dollar for Fitbit. Det svarer til omkring 13,3 milliarder danske kroner.

Læs også: Google giver indrømmelser for at lukke Fitbit-handel og undgå flere monopol-anklager

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job