Tegneserie: Matrix-helt i ny forklædning som ultravoldelig halvgud

Keanu Reeves er medforfatter på den nye tegneserie BRZRKR, og helten, Berzerker, ligner sjovt nok ham selv.

Artikel top billede

(Foto: HARNZ)

Skuespilleren Keanu Reeves, der nok bedst kendt fra Matrix-trilogien, har kastet sig over tegneseriemediet.

Sammen med forfatteren Matt Kind og tegneren Allessandro Vitti, der er kendt fra Marvels Secret Warriors, udgiver Reeves 12 albums i BRZRKR-serien på forlaget Boom! Studios. De kommer på hylderne til oktober.

Historien går på, at Berzerker – halvt gud og halvt menneske – er udstyret med en kedelig forbandelse, der gennem århundrederne har ledt ham fra kamp til kamp.

Men nu har han fundet hjem. Som specialsoldat i den amerikanske hær bliver han sat ind i operationer, der er for farlige for andre.

Til gengæld får han det eneste, han ønsker sig: Nemlig sandheden om, hvem han i virkeligheden er og om, hvordan han måske kan ende sin blodige skæbne…

Ikke overraskende har Netflix vist interesse for at udvikle en serie baseret på tegneserien.

Og endnu mindre overraskende har den 55-årige Keanu meldt ud til USA Today, at han da godt kunne tænke sig at spille Berzerker, hvis Netflix skulle finde på at spørge.

Titel: BRZRKR. Begynder at udkomme oktober 2020

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytiker til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse