Frygt for at rejse rammer danske Logistex

Når folk bliver bange for at rejse, gør det ondt på et selskab som FKI Logistex, der producerer store anlæg til bagagesortering i lufthavne. Sammen med massive tekniske og it-mæssige problemer har det givet Logistex et fald i omsætningen på mere end 600 millioner kroner.

Jo færre rejsende i lufthavnen, der står og venter på deres kufferter ved bagagebåndet, jo ringere går forretningen for de virksomheder, som designer, producere og installerer de meget store og komplekse bagagesorteringsanlæg.

FKI Logistex, der indtil sidste år hed Crisplant, udvikler og producerer automatiske sorteringsanlæg til lufthavne, post- og fragtcentre i Europa og Fjernøsten.

Der arbejdes ofte med projekter, der rækker to til fem år frem i tiden, og projekterne er spækket med it.

Leverer både hardware og software

Logistex leverer altid al hardware og software til projekterne, hvor it indgår både i designfasen, styring af motorer og den overordnede styring af sorteringen.

Ofte baserer en del af sorteringen sig på neurale netværk, der kan løse særdeles komplicerede opgaver og oven i købet blive klogere i processen.

? Ud af vores 500 medarbejdere arbejder de 80 med it, og vi anvender lige så mange it-freelancere, fortæller Niels Otto Andersen, administrerende direktør, FKI Logistex.

FKI Logistex lider fortsat under effekten af færre flypassagerer på grund af terrorangrebene i USA, SARS-udbruddet i Fjernøsten og en slap international økonomi.

? Hård konkurrence og et vigende marked har reduceret omsætningen med 40 procent i 2003/04 til 810 millioner kroner, siger Niels Otto Andersen.

FKI Logistex Design A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning810,11.451,0
Resultat af primær drift-191,812,3
Resultat før skat -185,311,6
Resultat-122,23,7
Egenkapital320,5146,7
Antal ansatte--
Resultatet faldt med 125 millioner kroner, hvilket betød et minus i 2003/04 på 122 millioner, hvor der året før var et plus på 3,7 millioner kroner.

Både resultatet og den økonomiske udvikling i øvrigt blev langt dårligere end ventet og er ifølge ledelsesberetningen ikke tilfredsstillende.

Større mundfuld end ventet

Fra sidst i halvfemserne og til nu har FKI Logistex arbejdet med udviklingen af nogle meget store bagagehåndteringssystemer, som der blev solgt et par stykker af til nogle lufthavne i 2000 og 2001.

? Det har været en stor og også en større mundfuld, end vi havde ventet at få de systemer kørt ind. Det er store højteknologiske projekter, og vi arbejder med faste priser, så det er meget svært at forudse udviklingen, siger Niels Otto Andersen.

Han tilføjer, at kunderne skal have den funktionalitet, kunderne har betalt for, og har Logistex undervurderet omkostningerne forbundet med at få systemerne til at virke, så må Logistex tage det tab på sin kappe.

Virksomheden indgår i den engelske FKI-koncern, der er en international affære med omkring 14.500 medarbejdere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura