Kontroversiel kinesisk app har værdi på trecifret milliardbeløb: Overvejer salg til USA

Moderselskabet bag den kontroversielle kinesiske app har angiveligt en værdi på mere end 50 milliarder dollar. Det afslører flere amerikanske medier for første gang.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Selskabet bag den populære app TikTok har angiveligt en værdi på 50 milliarder dollar svarende til 332 milliarder danske kroner.

Det er kommet frem efter, at den kontroversielle app overvejer at blive solgt til USA for at undgå den kritik, der tidligere har været af app'en, der særligt henvender sig til børn.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det er netop presset fra flere vestlige lande, der nu får selskabet ByteDance, der står bag TikTok til at overveje alternativer.

Læs også: USA undersøger om TikTok krænker børns privatliv

Det er ifølge Reuters årsagen til, at selskabets værdiansættelse kommer frem nu.

Værdien på 50 milliarder dollar er markant højere end konkurrenter, som eksempelvis Snapchat, der også giver brugere mulighed for at sende videoer og billeder til andre.

Værdiansættelsen peger på at virksomheden har en omsætning i 2020 på én milliard dollar eller omkring 6,65 milliarder danske kroner.

Herhjemme har Datatilsynet også åbnet en sag mod den kinesiske app, der behandler oplysninger om millioner af unge.

"TikTok er meget populært blandt især børn, som ifølge GDPR har krav på en særlig beskyttelse af deres oplysninger. Derfor ser vi nu på omfanget af den behandling af personoplysninger, der sker i appen, og på, hvad der er det lovlige grundlag for behandlingen. Desuden undersøger vi en række sikkerhedsmæssige aspekter af TikTok," lød det fra Datatilsynets direktør Cristina Angela Gulisano i forbindelse med sagen.

Læs også: Flere sikkerhedshuller fundet i populær app: Hackere har fået adgang til mindreåriges personlige oplysninger

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks