SAP skal koble europæiske smitteopsporings-apps sammen

Inden for få uger vil en pilotudgave en af fælleseuropæisk gateway til EU-landenes smitteopsporings-apps være klar. Det betyder, at det bliver muligt at smitteopspore på tværs af landegrænser i foreløbigt ni lande inklusiv Danmark.

Artikel top billede

Den tyske software-gigant SAP og teleselskabet Deutsche Telekom skal sammen bygge en software-platform, der skal bygge de europæiske smitteopsporings-apps sammen.

Europa-Komissionen har nemlig tildelt de to tyske selskaber opgaven med at sikre, at de europæiske smitteopsporings-apps kan tale sammen.

Dermed bliver det muligt at smitteopspore på tværs af landegrænser.

Det skriver Reuters.

Den fælles-europæiske gateway kommer kun til at fungere med de smittesporings-apps, der baserer sig på teknologi fra Google og Apple.

Det betyder, at den danske Smittestop-app, der er udviklet af Netcompany, kommer til at kunne tale sammen med otte andres EU-landes smitteopsporings-apps.

Yderligere ni lande er på vej med en app baseret på teknologien.

Læs også: Staten vil sende Smittestop-app i udbud efter sommerferien

Pilotudgave klar om få uger

En pilotudgave af den fælleseuropæiske gateway forventes klar i løbet af tre til fire uger.

Dermed ser det ud til, at Digitaliseringsstyrelsens vicedirektør, Adam Lebechs ønske går i opfyldelse.

"Vi har et samarbejde med en række andre lande og perspektivet er interessant. API’en giver os meget privatlivsbeskyttelse. Vi er afhængige af, at Apple og Google får udviklet den understøttelse, men vi samarbejder med de andre lande og håber at kunne komme i den retning over de næste måneder. Det skal gerne være med i næste fase. Vi regner med, at Apple og Google kommer i gang med det henover sommeren," sagde han nemlig til Computerworld i midten af juni, umiddelbart efter den danske Smittestop-app var blevet lanceret.

Det kan du læse mere om her: Staten satser på Smittestop-app kan kobles sammen med andre lande efter sommerferien

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S