Kinesisk overvågningsudstyr installeret på danske krigsskibe: Forskere advarer mod risiko for spionage

Danske flådeskibe har installeret 88 overvågningskameraer fra den kinesiske leverandør Hikvision. Det kan blive problematisk vurderer to eksperter i digital krigsførelse.

Artikel top billede

Krigsskibet Absalon. Foto: Forsvarsgalleriet

88 overvågningskameraer fra det omstridte kinesiske selskab Hikvision er installeret på to af Søværnets skibe.

Kameraerne skal overvåge skibenes maskin- og våbensystemer, viser dokumenter, som DR har fået aktindsigt i.

Det får nu to eksperter i cyberkrig til at advare mod, at overvågningskameraerne kan misbruges af den kinesiske stat.

"Teoretisk kan kameraerne bruges til at trænge ind i skibenes systemer, hvis de har en bagdør. Eller de kan sende lokationsdata, billeder eller lydfiler til en fremmed server, der er ejet af den kinesiske stat," siger Jan Lemnitzer, der er ekspert i cyberkrig ved Copenhagen Business School.

For få dage siden advarede chef for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen, imod at bruge it-udstyr fra kinesiske leverandører. Han understregede, at der kan være mulighed for at informationer bliver udleveret til den kinesiske stat.

Læs mere her: Forsvarets Efterretningstjeneste advarer mod brug af kinesisk udstyr

Forsvarsminister, Trine Bramsen (S), siger til DR, at Forsvaret ikke skal handle med leverandører, der forbryder sig mod menneskerettighederne. Ministeren vil derfor skærpe opmærksomheden på området.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S