Canon ramt af kæmpe ransonware-angreb: Adskillige systemer og services ramt

En lang række it-systemer og services hos den store kameraproducent Canon er ramt af ransomware-angreb.

Artikel top billede

Opdateret: Canon Danmark oplyser til Computerworld, at Canon-angrebet ikke har ramt Canons aktiviteter i Danmark, men alene i USA.

En af verdens største kamera-producenter, Canon, er ramt af stort ransomware-angreb.

Angrebet har ramt en række services og systemer, herunder e-mail, Microsoft Teams, det amerikanske website og en række interne applikationer.

Angrebet kommer kun få dage efter, at Garmin blev lagt ned af et ransomware-angreb, som selskabet angiveligt betalte sig fra at komme ud af.

Det kan du læse mere om her: Konklusion: Garmin har betalt hackere millioner af kroner for at komme fri af ransomware

Ransomware-angreb

BleepingComputer skriver, at Canon er gået ned på grund af et angreb af ransomwaren Maze.

Ifølge mediet har hackerne stjålet 10 terabytes data - inklusive databaser og lignende - som de truer med at offentliggøre, hvis ikke Canon betaler.

Ifølge mediet har hackergruppen tidligere stået bag angreb på selskaber som LG, Xerox og Cognizant.

I en intern meddelelse til Canons medarbejdere skriver Canon, at en række af selskabets systemer lige nu er utilgængelige ‘på grund af en ransomware-hændelse, som vi har opdaget fornylig.’

“Vi har omgående iværksat vores beredskabsplamn og indledt en undersøgelse og entreret med sikkerheds-eksperter med erfaring fra selskaber med tilsvarende hændelser.”

“Vi arbejder hurtigt på at genoprette driften,” lyder det fra Canon.
Canon meddeler på image.canon i en statusopdatering til brugerne, at sitet er ramt af nedbrud, der skyldes, at Canon har ‘identificeret en hændelse, der involverer vores 10GB storage på image.canon.’

Canon meddeler, at selskabet ‘midlertidigt’ har lukket ned for tjenesten på både mobil og web på grund af ‘yderligere efterforskning’ af denne hændelse.

Det har afdækket, at der er blevet mistet data, men at ingen data er blevet lækket.

Ifølge BleepingComputer har nedbruddet på image.canon dog intet at gøre med ransomware-angrebet.

Læs også:

Garmin åbner for sine systemer efter ransomware-angreb: Forventer at være tilbage til normal drift i løbet af få dage

Så meget koster et sikkerhedsbrud de danske virksomheder: Prisen er steget voldsomt siden sidste år

It-kriminelle lækker store mængder data fra LG og Xerox efter mislykket ransomware-angreb

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S