Canon ramt af kæmpe ransonware-angreb: Adskillige systemer og services ramt

En lang række it-systemer og services hos den store kameraproducent Canon er ramt af ransomware-angreb.

Artikel top billede

Opdateret: Canon Danmark oplyser til Computerworld, at Canon-angrebet ikke har ramt Canons aktiviteter i Danmark, men alene i USA.

En af verdens største kamera-producenter, Canon, er ramt af stort ransomware-angreb.

Angrebet har ramt en række services og systemer, herunder e-mail, Microsoft Teams, det amerikanske website og en række interne applikationer.

Angrebet kommer kun få dage efter, at Garmin blev lagt ned af et ransomware-angreb, som selskabet angiveligt betalte sig fra at komme ud af.

Det kan du læse mere om her: Konklusion: Garmin har betalt hackere millioner af kroner for at komme fri af ransomware

Ransomware-angreb

BleepingComputer skriver, at Canon er gået ned på grund af et angreb af ransomwaren Maze.

Ifølge mediet har hackerne stjålet 10 terabytes data - inklusive databaser og lignende - som de truer med at offentliggøre, hvis ikke Canon betaler.

Ifølge mediet har hackergruppen tidligere stået bag angreb på selskaber som LG, Xerox og Cognizant.

I en intern meddelelse til Canons medarbejdere skriver Canon, at en række af selskabets systemer lige nu er utilgængelige ‘på grund af en ransomware-hændelse, som vi har opdaget fornylig.’

“Vi har omgående iværksat vores beredskabsplamn og indledt en undersøgelse og entreret med sikkerheds-eksperter med erfaring fra selskaber med tilsvarende hændelser.”

“Vi arbejder hurtigt på at genoprette driften,” lyder det fra Canon.
Canon meddeler på image.canon i en statusopdatering til brugerne, at sitet er ramt af nedbrud, der skyldes, at Canon har ‘identificeret en hændelse, der involverer vores 10GB storage på image.canon.’

Canon meddeler, at selskabet ‘midlertidigt’ har lukket ned for tjenesten på både mobil og web på grund af ‘yderligere efterforskning’ af denne hændelse.

Det har afdækket, at der er blevet mistet data, men at ingen data er blevet lækket.

Ifølge BleepingComputer har nedbruddet på image.canon dog intet at gøre med ransomware-angrebet.

Læs også:

Garmin åbner for sine systemer efter ransomware-angreb: Forventer at være tilbage til normal drift i løbet af få dage

Så meget koster et sikkerhedsbrud de danske virksomheder: Prisen er steget voldsomt siden sidste år

It-kriminelle lækker store mængder data fra LG og Xerox efter mislykket ransomware-angreb

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekter til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S