Canon ramt af kæmpe ransonware-angreb: Adskillige systemer og services ramt

En lang række it-systemer og services hos den store kameraproducent Canon er ramt af ransomware-angreb.

Artikel top billede

Opdateret: Canon Danmark oplyser til Computerworld, at Canon-angrebet ikke har ramt Canons aktiviteter i Danmark, men alene i USA.

En af verdens største kamera-producenter, Canon, er ramt af stort ransomware-angreb.

Angrebet har ramt en række services og systemer, herunder e-mail, Microsoft Teams, det amerikanske website og en række interne applikationer.

Angrebet kommer kun få dage efter, at Garmin blev lagt ned af et ransomware-angreb, som selskabet angiveligt betalte sig fra at komme ud af.

Det kan du læse mere om her: Konklusion: Garmin har betalt hackere millioner af kroner for at komme fri af ransomware

Ransomware-angreb

BleepingComputer skriver, at Canon er gået ned på grund af et angreb af ransomwaren Maze.

Ifølge mediet har hackerne stjålet 10 terabytes data - inklusive databaser og lignende - som de truer med at offentliggøre, hvis ikke Canon betaler.

Ifølge mediet har hackergruppen tidligere stået bag angreb på selskaber som LG, Xerox og Cognizant.

I en intern meddelelse til Canons medarbejdere skriver Canon, at en række af selskabets systemer lige nu er utilgængelige ‘på grund af en ransomware-hændelse, som vi har opdaget fornylig.’

“Vi har omgående iværksat vores beredskabsplamn og indledt en undersøgelse og entreret med sikkerheds-eksperter med erfaring fra selskaber med tilsvarende hændelser.”

“Vi arbejder hurtigt på at genoprette driften,” lyder det fra Canon.
Canon meddeler på image.canon i en statusopdatering til brugerne, at sitet er ramt af nedbrud, der skyldes, at Canon har ‘identificeret en hændelse, der involverer vores 10GB storage på image.canon.’

Canon meddeler, at selskabet ‘midlertidigt’ har lukket ned for tjenesten på både mobil og web på grund af ‘yderligere efterforskning’ af denne hændelse.

Det har afdækket, at der er blevet mistet data, men at ingen data er blevet lækket.

Ifølge BleepingComputer har nedbruddet på image.canon dog intet at gøre med ransomware-angrebet.

Læs også:

Garmin åbner for sine systemer efter ransomware-angreb: Forventer at være tilbage til normal drift i løbet af få dage

Så meget koster et sikkerhedsbrud de danske virksomheder: Prisen er steget voldsomt siden sidste år

It-kriminelle lækker store mængder data fra LG og Xerox efter mislykket ransomware-angreb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S