Konklusion: Garmin har betalt hackere millioner af kroner for at komme fri af ransomware

Meget tyder på, at Garmin betalte hackere millioner af kroner for at komme ud af den krypteringslås, der i forrige uge fik en række af selskabets store GPS-services til at gå ned, konkluderer medie efter gennemgang af kode.

Artikel top billede

Garmin kom kun hurtigt på fode igen efter sidste uges ransomware-angreb, fordi selskabet anvendte en dekrypteringskode, som selskabet alene kan have fået af hackerne.

Sådan lyder konklusionen i det kendte techmedie BleepingComputer, der har analyseret angrebet.

Garmin blev ramt af ransomware-angrebet 23. juli og lukkede straks ned for en række af sine store GPS-tjenester verden over.

Det kom siden frem, at Garmin var blevet ramt af WastedLocker-ransomwaren, og at hackerne krævede 10 millioner dollar i løsesum for at frigive systemerne igen.

Men allerede få dage efter - 28. juli - var selskabet godt i gang med igen at få gang i systemerne.

Det kan du læse mere om her: Garmin åbner for sine systemer efter ransomware-angreb: Forventer at være tilbage til normal drift i løbet af få dage

BleepingComputer skriver, at den hurtige genopretning vakte mistanke om, at Garmin valgte at betale hackerne for at få tilsendt den kode, der kunne dekryptere de låste systemer.

“WastedLocker er en enterprise-rettet ransomware uden kendte svagheder i krypterings-algoritmen. Denne mangel på svagheder betyder, at man ikke kan bygge en dekryptering gratis,” skriver mediet.

Her konkluderer man på denne baggrund, at Garmin må have lagt penge på bordet for at komme i luften så hurtigt.

“Garmin må have betalt løsepenge til hackerne for at få fat i en funktionsdygtig dekrypteringsnøgle. Det vides ikke, hvor meget, der er blevet betalt, men en medarbejdere [hos Garmin, red] har tidligere fortalt BleepingComputer, at kravet var 10 millioner dollar,” lyder det.

Mediet fremlægger en teknisk gennemgang af filer fra Garmin her.

Her findes der antydninger om, at Garmin har betalt løsesummen 24. eller 25. juli - altså et par dage efter angrebet.

Garmin har ingen kommentarer til BleepingComputers oplysninger.

Læs også:

Russiske hackere forlanger 10 millioner dollar af Garmin efter ransomware-angreb - disse tjenester er ramt

Garmin ramt af stort ransomware-angreb: Lukker ned for tjenester over hele verden

Tidligere dansk top-CISO efter hackerangreb på Garmin: "De fleste ransomware-angreb skyldes, at nogle meget simple ting er gået galt"

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect