Kina kan blive det første land i verden med en statsstyret digital valuta: Nu indledes de første forsøg

I Kina gør man klar til at introducere en statsstyret digital valuta, der på længere sigt kan komme til at erstatte en fysiske penge i Kina.

Artikel top billede

Kinas fire store statsejede banker arbejder på at lancere verdens første statsstyrede digitale valuta.

Det skriver South China Morning Post, der en engelsksproget kinesisk avis med hovedsæde i Hong Kong.

Den nye digitale valuta vil blandt andet gøre det muligt for brugerne at hæve og indsætte penge på deres konto samt foretage betalinger med den nye valuta fra deres smartphones.

Det er bankerne Bank of China, China Construction Bank, Industrial and Commercial Bank of China og Agircultural Bank of China.

South China Morning Post skriver også, at den kinesiske transport-app Didi Chuxing, der har en tjeneste der minder om Uber, har indgået et strategisk samarbejde med den kinesiske centralbank om den nye valuta.

Kan erstatte fysiske valuta

I det meste af Kina betales der i dag med kinesiske yuan, mens der i den tidligere portugisiske koloni Macau betales med macanesiske pataca og i Hong Kong betales der med Hong Kong dollar.

De kinesiske myndigheder har tidligere oplyst, at det ikke er planen, at den nye digitale valuta skal afløse eksisterende valutaer.

Ifølge South China Morning Post har en tidligere topchef fra Bank of China ved navn Wang Yongli dog for nylig vurderet, at den nye digitale valuta på længere sigt vil komme til erstatte alle kinesiske valutaer.

Læs også: Kina næsten klar med digital valuta efter fem års udvikling

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect