Kina kan blive det første land i verden med en statsstyret digital valuta: Nu indledes de første forsøg

I Kina gør man klar til at introducere en statsstyret digital valuta, der på længere sigt kan komme til at erstatte en fysiske penge i Kina.

Artikel top billede

Kinas fire store statsejede banker arbejder på at lancere verdens første statsstyrede digitale valuta.

Det skriver South China Morning Post, der en engelsksproget kinesisk avis med hovedsæde i Hong Kong.

Den nye digitale valuta vil blandt andet gøre det muligt for brugerne at hæve og indsætte penge på deres konto samt foretage betalinger med den nye valuta fra deres smartphones.

Det er bankerne Bank of China, China Construction Bank, Industrial and Commercial Bank of China og Agircultural Bank of China.

South China Morning Post skriver også, at den kinesiske transport-app Didi Chuxing, der har en tjeneste der minder om Uber, har indgået et strategisk samarbejde med den kinesiske centralbank om den nye valuta.

Kan erstatte fysiske valuta

I det meste af Kina betales der i dag med kinesiske yuan, mens der i den tidligere portugisiske koloni Macau betales med macanesiske pataca og i Hong Kong betales der med Hong Kong dollar.

De kinesiske myndigheder har tidligere oplyst, at det ikke er planen, at den nye digitale valuta skal afløse eksisterende valutaer.

Ifølge South China Morning Post har en tidligere topchef fra Bank of China ved navn Wang Yongli dog for nylig vurderet, at den nye digitale valuta på længere sigt vil komme til erstatte alle kinesiske valutaer.

Læs også: Kina næsten klar med digital valuta efter fem års udvikling

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS