Kina kan blive det første land i verden med en statsstyret digital valuta: Nu indledes de første forsøg

I Kina gør man klar til at introducere en statsstyret digital valuta, der på længere sigt kan komme til at erstatte en fysiske penge i Kina.

Artikel top billede

Kinas fire store statsejede banker arbejder på at lancere verdens første statsstyrede digitale valuta.

Det skriver South China Morning Post, der en engelsksproget kinesisk avis med hovedsæde i Hong Kong.

Den nye digitale valuta vil blandt andet gøre det muligt for brugerne at hæve og indsætte penge på deres konto samt foretage betalinger med den nye valuta fra deres smartphones.

Det er bankerne Bank of China, China Construction Bank, Industrial and Commercial Bank of China og Agircultural Bank of China.

South China Morning Post skriver også, at den kinesiske transport-app Didi Chuxing, der har en tjeneste der minder om Uber, har indgået et strategisk samarbejde med den kinesiske centralbank om den nye valuta.

Kan erstatte fysiske valuta

I det meste af Kina betales der i dag med kinesiske yuan, mens der i den tidligere portugisiske koloni Macau betales med macanesiske pataca og i Hong Kong betales der med Hong Kong dollar.

De kinesiske myndigheder har tidligere oplyst, at det ikke er planen, at den nye digitale valuta skal afløse eksisterende valutaer.

Ifølge South China Morning Post har en tidligere topchef fra Bank of China ved navn Wang Yongli dog for nylig vurderet, at den nye digitale valuta på længere sigt vil komme til erstatte alle kinesiske valutaer.

Læs også: Kina næsten klar med digital valuta efter fem års udvikling

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S