Danske teleselskaber lukker i om Norlys' planer om at købe dem: Vil ikke give noget svar

Flere af de danske teleskaber afviser at kommentere på, at de er interesseret i at sælge deres mobilforretning til Norlys, efter selskabet har

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

"Vi har ikke nogen kommentar til udmeldingen lige nu."

Sådan lyder svaret fra teleselskabet 3 efter Norlys' administrerende direktør, Niels Duedahl, har lagt op til, at selskabet vil investere seks milliarder kroner i teleområdet til opkøb af en mobiloperatør.

Derfor har Computerworld spurgt en række teleselskaber, om de er interesseret i at være en del af Norlys' opkøbsplaner på mobilmområdet ved at sælge hele eller dele af deres mobilforretning til fiber- og energiselskabet.

Læs mere her: Norlys klar til milliard-investeringer: Vil have fingre i TDC Mobil, Telia, Telenor eller 3

Men svaret er meget kortfattet fra de selskaber, som Computerworld har været i kontakt med: De har ingen kommentarer til eventuelle købstilbud på mobilforretningen fra Norlys.

Hos Danmarks største teleselskab TDC er meldingen ligeså kortfattet som hos konkurrenterne fra 3.

"Det har vi ikke nogen kommentarer til," oplyser selskabets presseafdeling i en mail til Computerworld.

Hos svenskejede Telia lyder det fra den danske afdeling, at man principielt ikke kommenterer på salgsrygter.

Læs også: Norlys klar til at erobre mobilmarkedet: Får grønt lys til muligt milliardopkøb af mobiloperatør.

Seks milliarder til opkøb

Sagen er blevet aktuel igen fordi Niels Duedahl i et interview med erhvervsmediet Finans gentager sit budskab om, at Norlys er klar til at investere kraftigt i mobilområdet.

"Vi er i industrien, der er underlagt massive teknologiske forandringer,
og vi vil være en aktør, som kan ses på landkortet," siger han til mediet.

Mere præcist er Norlys klar med seks milliarder kroner til investeringer i teleområdet frem mod 2025.

I juni måned lød det fra direktøren, at Norlys var klar til at udvide forretningen til en ‘markant mobil tilstedeværelse.’

Vi har 100 års erfaring i at etablere og drive infrastruktur, så for os er det et naturligt skridt at udvide vores forretning med en markant mobil tilstedeværelse, der sikrer kunder og andelshavere en moderne og tidssvarende adgang til internettet. Det rammer lige ned i vores DNA, at vi på denne måde også bidrager til at styrke både erhvervsliv og lokalsamfund," sagde Niels Duedahl.

Læs også: Norlys-CISO bliver direktør for ny cyberenhed med millioner af kroner i ryggen: "Jeg er bare et stort smil, fordi jeg var så heldig, at det kunne blive mig"

Målet med at bevæge sig ind på mobilområdet er at kunne tilbyde sine kunder en komplet internetdækning.

"Hvis vi lykkes med projektet, kan kunderne få dækket hele deres internetbehov hos os, og samtidig får de den bedst mulige mobildækning, også i yderområderne. Vi tror på, at det vil skabe værdi for vores flere end 700.000 andelshavere og for det danske samfund som helhed," forklarede Ulf Lund, direktør i Boxer, der er ejet af Norlys.

Norlys ejer foruden Boxer også N1 og Stofa. Selskabet er en fusion mellem SE og Eniig, der faldt på plads i sommeren sidste år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet