Danske teleselskaber lukker i om Norlys' planer om at købe dem: Vil ikke give noget svar

Flere af de danske teleskaber afviser at kommentere på, at de er interesseret i at sælge deres mobilforretning til Norlys, efter selskabet har

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

"Vi har ikke nogen kommentar til udmeldingen lige nu."

Sådan lyder svaret fra teleselskabet 3 efter Norlys' administrerende direktør, Niels Duedahl, har lagt op til, at selskabet vil investere seks milliarder kroner i teleområdet til opkøb af en mobiloperatør.

Derfor har Computerworld spurgt en række teleselskaber, om de er interesseret i at være en del af Norlys' opkøbsplaner på mobilmområdet ved at sælge hele eller dele af deres mobilforretning til fiber- og energiselskabet.

Læs mere her: Norlys klar til milliard-investeringer: Vil have fingre i TDC Mobil, Telia, Telenor eller 3

Men svaret er meget kortfattet fra de selskaber, som Computerworld har været i kontakt med: De har ingen kommentarer til eventuelle købstilbud på mobilforretningen fra Norlys.

Hos Danmarks største teleselskab TDC er meldingen ligeså kortfattet som hos konkurrenterne fra 3.

"Det har vi ikke nogen kommentarer til," oplyser selskabets presseafdeling i en mail til Computerworld.

Hos svenskejede Telia lyder det fra den danske afdeling, at man principielt ikke kommenterer på salgsrygter.

Læs også: Norlys klar til at erobre mobilmarkedet: Får grønt lys til muligt milliardopkøb af mobiloperatør.

Seks milliarder til opkøb

Sagen er blevet aktuel igen fordi Niels Duedahl i et interview med erhvervsmediet Finans gentager sit budskab om, at Norlys er klar til at investere kraftigt i mobilområdet.

"Vi er i industrien, der er underlagt massive teknologiske forandringer,
og vi vil være en aktør, som kan ses på landkortet," siger han til mediet.

Mere præcist er Norlys klar med seks milliarder kroner til investeringer i teleområdet frem mod 2025.

I juni måned lød det fra direktøren, at Norlys var klar til at udvide forretningen til en ‘markant mobil tilstedeværelse.’

Vi har 100 års erfaring i at etablere og drive infrastruktur, så for os er det et naturligt skridt at udvide vores forretning med en markant mobil tilstedeværelse, der sikrer kunder og andelshavere en moderne og tidssvarende adgang til internettet. Det rammer lige ned i vores DNA, at vi på denne måde også bidrager til at styrke både erhvervsliv og lokalsamfund," sagde Niels Duedahl.

Læs også: Norlys-CISO bliver direktør for ny cyberenhed med millioner af kroner i ryggen: "Jeg er bare et stort smil, fordi jeg var så heldig, at det kunne blive mig"

Målet med at bevæge sig ind på mobilområdet er at kunne tilbyde sine kunder en komplet internetdækning.

"Hvis vi lykkes med projektet, kan kunderne få dækket hele deres internetbehov hos os, og samtidig får de den bedst mulige mobildækning, også i yderområderne. Vi tror på, at det vil skabe værdi for vores flere end 700.000 andelshavere og for det danske samfund som helhed," forklarede Ulf Lund, direktør i Boxer, der er ejet af Norlys.

Norlys ejer foruden Boxer også N1 og Stofa. Selskabet er en fusion mellem SE og Eniig, der faldt på plads i sommeren sidste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS