Morgen-briefing: Næsten én million har nu hentet dansk smitteapp / Nu er Apples Tim Cook blevet dollar-milliardær / Amazon overvejer at lave storcentre om til lagerhaller

Næsten én million danskere har hentet Smittestop. Nu er Tim Cook blevet dollar-milliardær. Amazon overvejer at lave storcentre om til lagerhaller. Svensk signatur-startup fordobler væksten i Danmark

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Vi lægger ud med nyheden om, at flere og flere borgere henter den danske smitte-app Smittestop.

Det sker samtidig med, at sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke på et pressemøde mandag kunne advare om, at coronasmitten igen er på fremmarch i flere dele af Danmark.

Næsten én million danskere har hentet smitteapp

Nu har næsten en million danskere hentet den danske smitte-app, Smittestop. Det oplyser Sundheds- og Ældreministeriet i et tweet.

Her oplyser ministeriet, at 960.081 danskere har hentet appen. Ministeriet oplyser desuden, at 299 danskere, der er blevet konstateret smittet med corona har brugt appen til at udsende en besked om, at de er smittede.

Smittestop blev lanceret den 18. juni, og den er udviklet af Netcompany på vegne af de danske myndigheder.

Nu er Tim Cook blevet dollar-milliardær

Apples aktie-kurs steg med næsten fem procent i den forløbne uge, hvilket både har forøget Apples markedsværdi og topchef Tim Cooks formue.

Ifølge Bloomberg betyder den stigende aktiekurs, at Apple-topchefen nu kan kalde sig selv for milliardær – i dollar naturligvis.

Den 59-årig amerikanske topchef har ifølge Bloomberg tidligere oplyst, at han ønsker at donere det meste af sin formue til velgørenhed.

Amazon overvejer at lave storcenter om til lagerhaller

Den amerikanske e-handelskæmpe Amazon har gennem de seneste mange år udkonkurreret flere og flere fysiske butikker.

Nu overvejer Amazon ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal at overtage butiksplads i storcentre, hvor butiksdød har skabt ledige kvadratmetre.

Wall Street Journal mener helt konkret at vide, at Amazon har været i forhandlinger med Simon Property Group, der er den største ejer af storcentre i USA.

Svensk signatur-startup fordobler væksten i Danmark

Den svenske signatur-startup GetAccept forventer at fordoble væksten i Danmark i 2020. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Selskabet gjorde sit indtog på det danske marked i 2019 og den danske landechef Peter Haahr Rasmussen oplyser i pressemeddelelsen, at selskabet i den periode er gået fra én til ti ansatte på det danske kontor samt at selskabet i 2020 forventer at fordoble omsætning til fem millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,