Morgen-briefing: Næsten én million har nu hentet dansk smitteapp / Nu er Apples Tim Cook blevet dollar-milliardær / Amazon overvejer at lave storcentre om til lagerhaller

Næsten én million danskere har hentet Smittestop. Nu er Tim Cook blevet dollar-milliardær. Amazon overvejer at lave storcentre om til lagerhaller. Svensk signatur-startup fordobler væksten i Danmark

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Her kommer tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Vi lægger ud med nyheden om, at flere og flere borgere henter den danske smitte-app Smittestop.

Det sker samtidig med, at sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke på et pressemøde mandag kunne advare om, at coronasmitten igen er på fremmarch i flere dele af Danmark.

Næsten én million danskere har hentet smitteapp

Nu har næsten en million danskere hentet den danske smitte-app, Smittestop. Det oplyser Sundheds- og Ældreministeriet i et tweet.

Her oplyser ministeriet, at 960.081 danskere har hentet appen. Ministeriet oplyser desuden, at 299 danskere, der er blevet konstateret smittet med corona har brugt appen til at udsende en besked om, at de er smittede.

Smittestop blev lanceret den 18. juni, og den er udviklet af Netcompany på vegne af de danske myndigheder.

Nu er Tim Cook blevet dollar-milliardær

Apples aktie-kurs steg med næsten fem procent i den forløbne uge, hvilket både har forøget Apples markedsværdi og topchef Tim Cooks formue.

Ifølge Bloomberg betyder den stigende aktiekurs, at Apple-topchefen nu kan kalde sig selv for milliardær – i dollar naturligvis.

Den 59-årig amerikanske topchef har ifølge Bloomberg tidligere oplyst, at han ønsker at donere det meste af sin formue til velgørenhed.

Amazon overvejer at lave storcenter om til lagerhaller

Den amerikanske e-handelskæmpe Amazon har gennem de seneste mange år udkonkurreret flere og flere fysiske butikker.

Nu overvejer Amazon ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal at overtage butiksplads i storcentre, hvor butiksdød har skabt ledige kvadratmetre.

Wall Street Journal mener helt konkret at vide, at Amazon har været i forhandlinger med Simon Property Group, der er den største ejer af storcentre i USA.

Svensk signatur-startup fordobler væksten i Danmark

Den svenske signatur-startup GetAccept forventer at fordoble væksten i Danmark i 2020. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Selskabet gjorde sit indtog på det danske marked i 2019 og den danske landechef Peter Haahr Rasmussen oplyser i pressemeddelelsen, at selskabet i den periode er gået fra én til ti ansatte på det danske kontor samt at selskabet i 2020 forventer at fordoble omsætning til fem millioner kroner.

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S