Samarbejde med Saudi Arabien får Astralis til at true med at trække sig fra dansk turnering

Astralis truer med at trække sig fra turneringen Blast, der har indgået et kontroversielt samarbejde med Saudi Arabien.

Artikel top billede

De danske e-sports-stjerner fra Astralis truer nu med at trække sig fra den danske turnering Blast.

Det skriver Politiken.

Det sker efter, at Blast for nylig indgik et samarbejde med Saudi Arabien. Samarbejdet mellem Blast og Saudi Arabien omfatter den saudiske fremtidsby Nemo, hvor det dansk-ejede selskab ifølge aftalen skal hjælpe med at opbygge et e-sports-økosystem.

Samarbejdet har blandt andet fået menneskerettighedsorganisationer til at kritisere Blast, der har den danske investeringsfond vækstfonden som medejer.

I Saudi Arabien er der dødsstraf, mænd og kvinder nyder ikke samme rettigheder og homoseksualitet er forbudt, og det går ikke hånd i hånd med Astralis værdier, oplyser holdets administrerende direktør Anders Hørsholt til Politiken.

“Vi ønsker altid at løse denne slags problemer direkte med vores partnere og give dem en fair chance for at løse dette på den rigtige måde. Vi har dog samtidig gjort det klart, at vi på ingen måde kan stille op i en sammenhæng, hvor vores brand, spillere eller partnere kobles sammen med selskaber af denne type, og vi forventer naturligvis, at Blast finder en løsning,” siger Anders Hørsholt til Politiken.

Astralis var indtil sidste år ligesom Blast ejet af selskabet RFRSH Entertainment.

Læs også: Dansk e-sportsfirma får kritik for samarbejde med Saudi Arabien

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job