Samarbejde med Saudi Arabien får Astralis til at true med at trække sig fra dansk turnering

Astralis truer med at trække sig fra turneringen Blast, der har indgået et kontroversielt samarbejde med Saudi Arabien.

Artikel top billede

De danske e-sports-stjerner fra Astralis truer nu med at trække sig fra den danske turnering Blast.

Det skriver Politiken.

Det sker efter, at Blast for nylig indgik et samarbejde med Saudi Arabien. Samarbejdet mellem Blast og Saudi Arabien omfatter den saudiske fremtidsby Nemo, hvor det dansk-ejede selskab ifølge aftalen skal hjælpe med at opbygge et e-sports-økosystem.

Samarbejdet har blandt andet fået menneskerettighedsorganisationer til at kritisere Blast, der har den danske investeringsfond vækstfonden som medejer.

I Saudi Arabien er der dødsstraf, mænd og kvinder nyder ikke samme rettigheder og homoseksualitet er forbudt, og det går ikke hånd i hånd med Astralis værdier, oplyser holdets administrerende direktør Anders Hørsholt til Politiken.

“Vi ønsker altid at løse denne slags problemer direkte med vores partnere og give dem en fair chance for at løse dette på den rigtige måde. Vi har dog samtidig gjort det klart, at vi på ingen måde kan stille op i en sammenhæng, hvor vores brand, spillere eller partnere kobles sammen med selskaber af denne type, og vi forventer naturligvis, at Blast finder en løsning,” siger Anders Hørsholt til Politiken.

Astralis var indtil sidste år ligesom Blast ejet af selskabet RFRSH Entertainment.

Læs også: Dansk e-sportsfirma får kritik for samarbejde med Saudi Arabien

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen