30.000 personer kompromitteret under hackerangreb på Aalborg Universitet

Det var et hackerangreb, der i sidste uge fik Aalborg Universitet til at lukke ned for en række it-systemer og få tusindvis af brugere til at skifte adgangskode.

Artikel top billede

Aalborg Universitet var udsat for et hackerangreb, da man i sidste uge valgte at lukke for en række it-systemer på universitetet.

Det viser en anmeldelse til Datatilsynet, skriver Version2.

Her fremgår det, at hackerne kan have haft adgang til en række centrale it-systemer på universitetet.

"Potentielt har hackerne adgang til forskningsdata, adgang til ESDH-systemet, oplysninger i HR-systemet, oplysninger i økonomisystemer m.v.," står der i andmeldelsen.

Læs mere her: Aalborg Universitet lukker it-systemer efter muligt cyberangreb

Aalborg Universitet har hyret det eksterne konsulenthus CSIS, der vurderer, at 30.000 personer er blevet kompromitteret i forbindelse med angrebet.

Universitetet fortæller dog, at man fortsat er ved at finde ud af omfanget af angrebet, og at anmeldelsen til Datatilsynet derfor er et udtryk for et worst case scenario.

Onsdag begyndte Aalborg Universitet gradvist at åbne for it-systemerne igen, ligesom man bad studerende og medarbejdere om at skifte password.

"Vi kan derfor i dag onsdag påbegynde en gradvis genoplukning af vores it-systemer, i første omgang mail og telefonsystemer. Vi kan ikke lige nu sige, hvor længe det vil tage at få alle it-systemer i funktion igen," lød det fra universitetsdirektør Antonino Castrone ifølge en meddelelse i sidste uge.

Læs også: Tidligere dansk top-CISO efter hackerangreb på Garmin: "De fleste ransomware-angreb skyldes, at nogle meget simple ting er gået galt"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S