30.000 personer kompromitteret under hackerangreb på Aalborg Universitet

Det var et hackerangreb, der i sidste uge fik Aalborg Universitet til at lukke ned for en række it-systemer og få tusindvis af brugere til at skifte adgangskode.

Artikel top billede

Aalborg Universitet var udsat for et hackerangreb, da man i sidste uge valgte at lukke for en række it-systemer på universitetet.

Det viser en anmeldelse til Datatilsynet, skriver Version2.

Her fremgår det, at hackerne kan have haft adgang til en række centrale it-systemer på universitetet.

"Potentielt har hackerne adgang til forskningsdata, adgang til ESDH-systemet, oplysninger i HR-systemet, oplysninger i økonomisystemer m.v.," står der i andmeldelsen.

Læs mere her: Aalborg Universitet lukker it-systemer efter muligt cyberangreb

Aalborg Universitet har hyret det eksterne konsulenthus CSIS, der vurderer, at 30.000 personer er blevet kompromitteret i forbindelse med angrebet.

Universitetet fortæller dog, at man fortsat er ved at finde ud af omfanget af angrebet, og at anmeldelsen til Datatilsynet derfor er et udtryk for et worst case scenario.

Onsdag begyndte Aalborg Universitet gradvist at åbne for it-systemerne igen, ligesom man bad studerende og medarbejdere om at skifte password.

"Vi kan derfor i dag onsdag påbegynde en gradvis genoplukning af vores it-systemer, i første omgang mail og telefonsystemer. Vi kan ikke lige nu sige, hvor længe det vil tage at få alle it-systemer i funktion igen," lød det fra universitetsdirektør Antonino Castrone ifølge en meddelelse i sidste uge.

Læs også: Tidligere dansk top-CISO efter hackerangreb på Garmin: "De fleste ransomware-angreb skyldes, at nogle meget simple ting er gået galt"

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S