30.000 personer kompromitteret under hackerangreb på Aalborg Universitet

Det var et hackerangreb, der i sidste uge fik Aalborg Universitet til at lukke ned for en række it-systemer og få tusindvis af brugere til at skifte adgangskode.

Artikel top billede

Aalborg Universitet var udsat for et hackerangreb, da man i sidste uge valgte at lukke for en række it-systemer på universitetet.

Det viser en anmeldelse til Datatilsynet, skriver Version2.

Her fremgår det, at hackerne kan have haft adgang til en række centrale it-systemer på universitetet.

"Potentielt har hackerne adgang til forskningsdata, adgang til ESDH-systemet, oplysninger i HR-systemet, oplysninger i økonomisystemer m.v.," står der i andmeldelsen.

Læs mere her: Aalborg Universitet lukker it-systemer efter muligt cyberangreb

Aalborg Universitet har hyret det eksterne konsulenthus CSIS, der vurderer, at 30.000 personer er blevet kompromitteret i forbindelse med angrebet.

Universitetet fortæller dog, at man fortsat er ved at finde ud af omfanget af angrebet, og at anmeldelsen til Datatilsynet derfor er et udtryk for et worst case scenario.

Onsdag begyndte Aalborg Universitet gradvist at åbne for it-systemerne igen, ligesom man bad studerende og medarbejdere om at skifte password.

"Vi kan derfor i dag onsdag påbegynde en gradvis genoplukning af vores it-systemer, i første omgang mail og telefonsystemer. Vi kan ikke lige nu sige, hvor længe det vil tage at få alle it-systemer i funktion igen," lød det fra universitetsdirektør Antonino Castrone ifølge en meddelelse i sidste uge.

Læs også: Tidligere dansk top-CISO efter hackerangreb på Garmin: "De fleste ransomware-angreb skyldes, at nogle meget simple ting er gået galt"

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,