Podcast: Fremragende historie om mændene i det amerikanske maskinrum

Der er nye afsnit klar i podcastserien POTUS fra Heartbearts og Kongressen. Denne gang får man historien om nogle af de tidligere præsidenter og en bedre forståelse for de grundlæggende konflikter, der stadig martrer verdens mægtigste nation.

Artikel top billede

USA har på godt og ondt altid været en smeltedigel, og undertiden får racespørgsmål, ideologiske spændinger eller religiøse modsætninger gryden til at koge over. Som nu i år.

I Europa kan vi undertiden have svært ved at forstå de ofte meget uforsonlige fronter, der kendetegner the land of the free and the home of the brave.

Men en del af forklaringen findes som ofte før i historien, og her har podcastserien POTUS fra Heartbearts og Kongressen fat i den lange ende.

Vi har i tidligere omtalt serien kort her, og hver enkelt episode behandler én præsident.

Hen over sensommeren har de to værter taget fat på en ny runde. For hvor de eksisterende afsnit – med enkelte undtagelser – primært har handlet om nyere indbyggere i 1600 Pennsylvania Avenue, tages der i nyere afsnit hånd om forgængerne.

Det er med til at give en vis forståelse for, hvorfor USA stadig martres af efterskælvene fra en turbulent og undertiden problematisk forhistorie.

I et af de nye afsnit hører man blandt andet om den allerførste amerikanske præsident, nemlig myteomspundne George Washington, som stadig er omgærdet med betydelig respekt.

Anderledes stiller det sig med imidlertid med Thomas Jefferson. På den ene side var han intellektuel sværvægter og forfatter af uafhængighedserklæringen i 1776 – et af de mest betydningsfulde dokumenter i den nyere verdenshistorie.

På den anden side var Jefferson også slaveejer og fik flere børn med en af sine slaver, hvilket har gjort hans eftermæle mere mudret.

En anden af de nyere episoders emner er Ulysses S. Grant. Han blev præsident efter at have ført nordstatshæren til sejr i borgerkrigen, men mestrede ikke det politiske spil helt så effektivt.

Aktuelt er der kommet seks nye episoder på banen, og ud over de nævnte kan man blive klogere på Andrew Johnson, James Madison og John Adams. De er mindre kendte herhjemme, men satte hver deres præg på det, der siden skulle blive verdens mægtigste nation.

I hver episode giver de to værter samt en gæsteekspert et solidt, velprioriteret og ofte ret underholdende indblik i præsidenternes personlige baggrund og meritter.

Samtidig sætter værterne hændelserne ind i en større sammenhæng, kommer omkring de særlige omstændigheder, der kendetegnede hver enkelt præsidents embedsperiode og giver en vurdering af eftermælet.

POTUS fra Heartbearts og Kongressen er ganske enkelt kvalificeret viden i kondenseret form og afgjort værd at give en chance, hvis man interesserer sig blot en smule for moderne historie. Eller hvis man vil have en lidt dybere forståelse for, hvorfor lejerne i det amerikanske samfund med jævne mellemrum er ved at brænde sammen.

Find POTUS, hvor du normalt hører podcast og læs mere her https://heartbeats.dk/series/potus/

Podcast: POTUS. Værter: Anders Agner og Lars Græsborg Mathiasen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S