Disney+ lanceres i Danmark om fire uger: Nu tilbyder streaming-giganten rabat til danske kunder

Disney+ tilbyder nu de danske kunder rabat, hvis de tegner et årsabonnement på den nye streaming-tjeneste før den danske lancering 15. september.

Artikel top billede

Den internationale streaming-tjeneste Disney+ rammer Danmark 15. september.

Og Disney gør, hvad selskabet kan for at tiltrække massevis af danskere til at købe adgang til Disney-universet samt produktioner fra store underholdningsbrands som Pixar, Marvel, Star Wars og National Geographics.

For at få så mange danskere brugere koblet på tjenesten fra start gør Disney+ det nu muligt at købe et års adgang til tjenesten for en særlig intropris på 490 kroner.

Det oplyser Disney i en meddelelse til Computerworld.

Introtilbuddet svarer til en pris på 41 kroner per måned og udgør dermed en væsentlig rabat i forhold til de hidtil udmeldte priser, som er på henholdsvis 59 kroner per måned eller 589 kroner for et årsabonnement.

Danskere kan altså spare omkring 100 kroner i det første ved at benytte sig af tilbuddet, men det kræver, at man tegner et årsabonnement, før Disney+ går i luften 15. september.

Tilbuddet løber altså en måned frem til 14. september, der er den sidste dag, det er muligt at få rabat.

Læs også: Nu kommer Disney+ til Danmark: Her er prisen

Her er indholdet på den nye streaming-tjeneste

Ved lanceringen vil mere end 25 eksklusive Disney+ Originals blive gjort tilgængelige, inklusiv den Emmy-nominerede serie The Mandalorian og High School Musical: The Musical: The Series, lyder det fra Disney.

Derudover vil brugerne også få adgang til Disney+ Original-spillefilm som Togo, Stargirl og Timmy Failure: Mistakes Were Made.

Udover Danmark åbnes streaming-tjenesten i Portugal, Norge, Grønland, Sverige, Finland, Island, Belgien og Luxembourg 15. september.

Disney+ er allerede tilgængelig i Frankrig, Tyskland, Spanien, USA, Canada, Australien og New Zealand.

Disney+ kommer ikke til Færøerne.

Læs også: Disney+ kommer til Danmark 15. september: Se prisen her

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S