Disney+ lanceres i Danmark om fire uger: Nu tilbyder streaming-giganten rabat til danske kunder

Disney+ tilbyder nu de danske kunder rabat, hvis de tegner et årsabonnement på den nye streaming-tjeneste før den danske lancering 15. september.

Artikel top billede

Den internationale streaming-tjeneste Disney+ rammer Danmark 15. september.

Og Disney gør, hvad selskabet kan for at tiltrække massevis af danskere til at købe adgang til Disney-universet samt produktioner fra store underholdningsbrands som Pixar, Marvel, Star Wars og National Geographics.

For at få så mange danskere brugere koblet på tjenesten fra start gør Disney+ det nu muligt at købe et års adgang til tjenesten for en særlig intropris på 490 kroner.

Det oplyser Disney i en meddelelse til Computerworld.

Introtilbuddet svarer til en pris på 41 kroner per måned og udgør dermed en væsentlig rabat i forhold til de hidtil udmeldte priser, som er på henholdsvis 59 kroner per måned eller 589 kroner for et årsabonnement.

Danskere kan altså spare omkring 100 kroner i det første ved at benytte sig af tilbuddet, men det kræver, at man tegner et årsabonnement, før Disney+ går i luften 15. september.

Tilbuddet løber altså en måned frem til 14. september, der er den sidste dag, det er muligt at få rabat.

Læs også: Nu kommer Disney+ til Danmark: Her er prisen

Her er indholdet på den nye streaming-tjeneste

Ved lanceringen vil mere end 25 eksklusive Disney+ Originals blive gjort tilgængelige, inklusiv den Emmy-nominerede serie The Mandalorian og High School Musical: The Musical: The Series, lyder det fra Disney.

Derudover vil brugerne også få adgang til Disney+ Original-spillefilm som Togo, Stargirl og Timmy Failure: Mistakes Were Made.

Udover Danmark åbnes streaming-tjenesten i Portugal, Norge, Grønland, Sverige, Finland, Island, Belgien og Luxembourg 15. september.

Disney+ er allerede tilgængelig i Frankrig, Tyskland, Spanien, USA, Canada, Australien og New Zealand.

Disney+ kommer ikke til Færøerne.

Læs også: Disney+ kommer til Danmark 15. september: Se prisen her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS