Disney+ kommer til Danmark 15. september: Se prisen her

Disney sætter dato på den længe ventede danske lancering af Disney+. Prisen bliver højere end først meddelt. Her er alt, du skal vide om den internationale streaming-gigants indtog på det danske marked.

Artikel top billede

Ventetiden er snart forbi.

Efter længere tids tilløb sætter den internationale streaming-tjeneste Disney+ dato på den danske lancering.

Skal du have ubegrænset adgang til alverdens Disney-klassikere straks fra lanceringen, skal du sætte tirsdag 15. september i kalenderen.

For på denne dato åbnes der for Disney+ i otte europæiske lande, herunder Danmark, og Grønland.

Det oplyser Disney.

Tjenesten bliver ikke tilgængelig på Færøerne.

Udover Danmark og Grønland er der tale om Portugal, Norge, Sverige, Finland, Island, Belgien og Luxembourg.

Disney+'s indtog på det danske sker lidt senere end forventet.

I januar meddelte Disney nemlig, at Disney+ ville blive lanceret i Danmark henover sommeren, men nu når det altså at blive efterår, før streaming-tjenesten går i luften i Danmark.

Læs også: Danmarks nye store streaming-satsning er netop gået i luften: Her er det nye DRTV, der skal konkurrere med Netflix

Højere pris end forventet

Prisen i Danmark bliver 59 kroner om måneden eller 589 kroner for et årsabonnement.

Dermed bliver priserne lidt højere end de første priser, Disney+ meldte ud.

I januar meddelte Disney nemlig, at et månedligt abonnement ville koste danske seere 6,99 euro, svarende til omkring 52 kroner.

Dengang blev det meldt ud, at årsabonnement ville koste 69,99 euro, hvilket svarer til omkring 523 kroner.

Det kan du læse mere om her: Nu kommer Disney+ til Danmark: Her er prisen

Sådan kommer streaming-tjenesten til at fungere

Et abonnement hos Disney+ vil give adgang til store dele af Disney-universet samt produktioner fra andre store underholdningsbrands som Pixar, Marvel, Star Wars og National Geographics.

Disney+ vil ligeledes levere originalproduktioner som film, serier, dokumentarfilm og kortfilm skabt eksklusivt til tjenesten.

Streaming-tjenesten vil være tilgængelig på de fleste mobil- og tv-enheder, heriblandt spillekonsoller, medieafspillere og smart-tv.

Læs også: Danmarks nye store streaming-satsning er netop gået i luften: Her er det nye DRTV, der skal konkurrere med Netflix

Det vil være muligt at streame indhold fra Disney+ på fire forskellige enheder samtidigt uden reklamer.

Det kan blive nødvendigt, når hele familien kan tilpasse hver sin profil, da det vil være muligt at opsætte op til syv forskellige brugerprofiler.

Disney+ tilbyder desuden ubegrænsede downloads på op til ti enheder.

Forældre får mulighed for at oprette børneprofiler, der har en enkel brugerflade og giver adgang til børnevenligt indhold, oplyser Disney.

Læs også: Tusindvis af hackede Disney+-konti er til salg på lyssky hjemmesider

Disney+ lanceret i flere EU-lande

Disney+ blev lanceret i Europa 12. november 2019.

Her blev der åbner for streaming-tjenesten i Holland.

Siden har Frankrig, Tyskland og Spanien også fået adgang til Netflix-konkurrenten.

Det skete 24. marts 2020.

Disney+ er ligeledes tilgængelig i USA, Canada, Australien og New Zealand.

Det fremgik af Disneys regnskab i maj, at Disney+ indtil videre havde fået 54,5 millioner betalende brugere.

Det kan du læse mere om her: Disney sætter dato på europæisk lancering af Netflix-konkurrent: Her kommer Disney+ til Europa

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S