MobilePay er på vej med nyt gebyr til kunder

Et månedligt gebyr på 49 kroner er på vej til MobilePays point of sale-kunder.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Da MobilePay i 2019 pålagde omkring 65.000 danske butikker med MobilePays Myshop-løsning et månedligt gebyr på 49 kroner, lød det samtidigt, at selskabets større erhvervskunder kunne se frem til et lignende gebyr.

De større erhvervskunder - de såkaldte point of sale-kunder, hvor mobilbetalingen sker via betalingsterminaler - er dog ikke blevet pålagt gebyret endnu.

Men det er på vej, skriver Finans.

"Det er stadig planen at indføre det månedlige gebyr på 49 kroner i point of sale. Det er rent tekniske grunde, som gør, at vi ikke har implementeret det endnu," siger Peter Kjærgaard, pressechef i Mobilepay, til mediet.

Der er tale om cirka 17.000 betalingssteder, som bruger point of sale-løsningen, men MobilePay vil ikke oplyse, hvor mange kunder der bliver ramt af gebyret.

Blandt de storkunder, der kan se frem til det månedlige gebyr på 49 kroner er virksomheder som Tivoli, Rema, Meny, Matas, 7-Eleven og McDonald's.

Læs også: MobilePay dropper Apple Watch, ikonisk iPhone og andre populære smartphones: Se dem her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect