Apple og Google sparker hitspillet Fortnite ud af App Store og Google Play

I øjeblikket er det ikke længere muligt at downloade Fortnite fra en iPhone eller iPad eller downloade spillet via Google Play.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Austin Distel on Unsplash)

Det super-populære spil Fortnite er nu blevet smidt af Apples App Store.

Det sker ifølge mediet The Verge, fordi spillets udvikler Epic Games i strid med Apples regler har implementeret sit eget betalingssystem i spillet.

Det nye betalingssystem ville have betydet, at Epic Games kunne undgå at aflevere 30 procent af alle betalinger til Apple.

"I dag valgte Epic Games desværre at overtræde de App Store-regler, der gælder for alle udviklere og er designet til at holde app Store sikker for alle vores brugere. Det har resulteret i at Fortnite-appen nu er blevet fjernet fra App Store," skriver Apple i en mail til The Verge.

Læs også: Apple afviser kritik af overbetaling i App Store: Konkurrenter har samme pris

Apple vil ikke giver særbehandling

Apple oplyser desuden til The Verge, at selskabet forventer at det vil kunne løse problemet med Epic Games, men Apple understreger, at spilfirmaet ikke vil få særlige vilkår på Apple Store

Har du allerede downloadet Fortnite kan du fortsat spille spillet, men folk der endnu ikke har downloadet spillet vil ifølge The Verge ikke længere kunne hente det i App Store.

Konflikten mellem Apple og Epic kommer blot få måneder efter, at Apple var kastet ud i en lignende konflikt med den danske udvikler David Heinemeier Hansson.

Det kan du læse mere om her: Apple godkender nu pludselig David Heinemeyers Hey efter ballade - og ændrer tilgang til udviklerne

Google følger trop

Også Google har smidt Fortnite på porten og fjernet spillet af Google Play.

Google slår ligesom Apple fast, at betalingssystemet er en overtrædelse af reglerne.

“Androids åbne økosystem tillader at udviklere kan distribuere apps gennem forskellige app stores. For spiludviklere der vælger at bruge Play Store har vi konsistent regler, der har fair over for udviklerne og sikre at købssituationen er sikker for alle brugere. Fortnite er stadig tilgængelig på Android, men vi kan ikke længere gøre spillet tilgængelig på Google Play, fordi det overtræder vores regler,” oplyser i Google ifølge TechCrunch i en meddelelse.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S