Apple afviser kritik af overbetaling i App Store: Konkurrenter har samme pris

Apple tager samme betaling i App Store som sine konkurrenter, viser en ny opgørelse, som selskabet selv har fået udarbejdet. Dermed svarer Apple igen på den massive kritik selskabet har fået fra flere sider.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

I månedsvis har flere kritiseret Apple i kraftige vendinger for at tage overpris for betalinger i App Store.

Men priserne for udviklere i App Store er ikke højere end hos andre selskaber.

Det viser en rapport fra Analysis Group, som Apple har fået udarbejdet selv.

Her fremgår det, at langt de fleste app- og spil-platforme tager 30 procent af overskuddet fra udviklerne, præcis som det er tilfældet i App Store.

Læs også: Kritikken af App Store-gebyr fortsætter som Apples store udviklerkonference løber af stablen

Her bliver Google Play Store, Steam og Amazon Appstore brugt som eksempler på selskaber, der ligeledes tager 30 procent af udviklernes overskud for at stille en digital platform til rådighed.

Eneste undtagelse i rapporten er Epic Games, der kunne skal have 12 procent af profitten. Netop Epic Games står bag kæmpesuccesen Fortnite og valgte selv at droppe de øvrige platforme, fordi man mente prisen var for høj.

Læs mere her: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Undersøges af EU

EU har desuden valgt at se nærmere på selskabets app-platform fordi,
Kommissionen mener, Apple stiller urimelige vilkår over for udviklere på
platformene App Store og Apple Pay.

Seneste blev det tydeligt da den kendte danske udvikler David Heinemeier Hansson tordnede mod, hvad han betegnede som, mafia-metoder over for udviklerne.

Læs mere her: Apple siger pludselig nej til kendt dansk programmørs mail-platform: "Det er tydeligt, at Apple føler sig berettiget til at stramme skruen uden frygt for regulative konsekvenser"

Streaming-giganten Spotify har også tidligere kritiseret Apple for urimelige vilkår overfor brugerne af platformen.

Kritikken har særligt fokuseret på, at man skal bruges App Stores egen betalingsmodel i stedet for at gå uden om systemet.

Dermed kan Apple tage 30 procent af alle abonnenterne selvom app'en i sig selv er gratis.

Men trods kritikken kan den nye rapport altså konkludere, at Apple ikke tager højere priser på sin platform end de øvrige konkurrenter hos Sony, Google, Microsoft og så videre.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse