"Jeg arbejder som forsker på Novo Nordisk hvor jeg også sidder delvist som dataanalytiker"

"Jeg arbejder som forsker på Novo Nordisk, hvor jeg også sidder delvist som dataanalytiker."

Artikel top billede

Jeg har sejlet rigtigt meget med skipper Nicolai Sehested. Så har jeg kørt min Ph.d. parallelt med sejladsen.

Men så valgte jeg faktisk at sige, at nu var det den akademiske karriere, som jeg gik efter. Så jeg arbejder som forsker på Novo Nordisk, hvor jeg også sidder delvist som dataanalytiker.

Jeg har en Ph.d. fra Københavns Universitet i nanomedicin. Det er forskningen inden for medicinaludvikling, og oprindeligt cand.scient.farm. der er en kandidatgrad i farmaceutisk videnskab.

Jeg var tilfreds med, at jeg endelig havde fundet min vej i livet rent karrieremæssigt og havde besluttet mig for noget for en gangs skyld.

Men så tænkte Nicolai vel, at i forhold til netop at have en fod i begge verdener, så var det nok mig, der skulle bruges. Så han spurgte forsigtigt, om jeg synes, det kunne være sjovt at sejle sammen - så nu er jeg tilbage i limboet mellem sejladsen og at være akademiker igen.

Så jeg er her igen på grund af mit netværk, og fordi jeg kender sejling rigtigt godt.

Der er ikke så mange stævner på et år, og Novo er heldigvis en god virksomhed, der kan se ideen i, at jeg deltager.

Peter Wibroe
Forsker på Novo Nordisk og dataanalytiker for det danske SailGP-hold.

Du kan læse Computerworlds reportage fra en sejltur med det data-drevne hold her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S