"Jeg arbejder som forsker på Novo Nordisk hvor jeg også sidder delvist som dataanalytiker"

"Jeg arbejder som forsker på Novo Nordisk, hvor jeg også sidder delvist som dataanalytiker."

Artikel top billede

Jeg har sejlet rigtigt meget med skipper Nicolai Sehested. Så har jeg kørt min Ph.d. parallelt med sejladsen.

Men så valgte jeg faktisk at sige, at nu var det den akademiske karriere, som jeg gik efter. Så jeg arbejder som forsker på Novo Nordisk, hvor jeg også sidder delvist som dataanalytiker.

Jeg har en Ph.d. fra Københavns Universitet i nanomedicin. Det er forskningen inden for medicinaludvikling, og oprindeligt cand.scient.farm. der er en kandidatgrad i farmaceutisk videnskab.

Jeg var tilfreds med, at jeg endelig havde fundet min vej i livet rent karrieremæssigt og havde besluttet mig for noget for en gangs skyld.

Men så tænkte Nicolai vel, at i forhold til netop at have en fod i begge verdener, så var det nok mig, der skulle bruges. Så han spurgte forsigtigt, om jeg synes, det kunne være sjovt at sejle sammen - så nu er jeg tilbage i limboet mellem sejladsen og at være akademiker igen.

Så jeg er her igen på grund af mit netværk, og fordi jeg kender sejling rigtigt godt.

Der er ikke så mange stævner på et år, og Novo er heldigvis en god virksomhed, der kan se ideen i, at jeg deltager.

Peter Wibroe
Forsker på Novo Nordisk og dataanalytiker for det danske SailGP-hold.

Du kan læse Computerworlds reportage fra en sejltur med det data-drevne hold her

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S