TDC sætter gang i sparerunde: Skal bruge færre penge fremover

TDC skal efter efter de seneste års investeringer nu til at tilpasse sine omkostninger. Selskabet varsler sparerunde og tilpasninger.

Artikel top billede

Efter et par med investeringer og opsplitning i de to selskaber TDC Net og Nuuday skal TDC Group nu til at fokusere på at nedbringe sine omkostninger.

Finansdirektør Lasse Pilgaard siger til ITWatch, at selskabet nu vil fokusere på det, som han kalder for tilpasning af omkostningsbasen.

Det sker efter, at TDC i sit nyeste kvartalsregnskab har præsenteret nedgang på en række vigtige områder.

Det kan du læse mere om her: Kundeflugt fortsætter hos TDC: Har mistet 41.000 tv-kunder på tre måneder

Finansdirektøren siger dog, at tilbagegangen i omsætning og indtjening ikke har noget at gøre med de kommende omkostningsreduktioner, men at det ligger i TDC’s dna at fokusere på, hvordan pengene bruges bedst muligt.

“Det er jo en industriting, at vi hele tiden skal være bedre til at bruge vores penge. Sidste år var det ikke sådan, men det var fordi vi investerede en del penge i opsplitningen af de to selskaber – men nu er vi færdige med det og har tilføjet nogle omkostninger,” siger han.

Læs også:

Her er planen for Telenors danske forretning fra ny dansk Telenor-boss: "Vi skal snakke værdi fremfor simkort og nye kunder"

TDC indgår kæmpeordre på 115 millioner kroner med Skatteministeriet: Prisen steget 64 procent i forhold til oprindeligt budget

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS