Morgen-briefing: Nemlig.com søger nye medarbejdere / Verdens bedste trådløse højttaler er dansk / Apple-leverandør i front med outsourcing af forsyningskæder

Morgen-briefing: Nemlig.com søger nye medarbejdere / Verdens bedste trådløse højttaler er dansk / Apple-leverandør i front med outsourcing af forsyningskæder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing mandag 17 august. Morgenens nyhedsbestyrer er Niels de Boissezon

Om få timer åbnes sidste kapitel i Atea-sagens slutspil, hvor Højesteret indleder sagen tidligere koncernchef i Atea, Peter Hilligsøe Trans, der er dømt for mandatsvig i den store Atea-bestikkelsessag. Læs mere her.

Nemlig.com søger nye medarbejdere

Det danske net-supermarked Nemlig.com ekspanderer staben efter at have oplevet en markant øget efterspørgsel i kølvandet på corona-pandemiens genopblusning den seneste uge.

Derfor iværksætter virksomheden et rekrutteringsprojekt, hvor over 100 nye medarbejdes skal findes, oplyser Nemlig.com i en meddelelse.

”Vi har over den seneste uges tid oplevet et øget pres på vores site og app. Vi tænker, det bl.a. skyldes den seneste stigning i antal coronasmittede i Danmark. Vi har derfor valgt at øge vores kapacitet yderligere og vil fra den kommende uge igangsætte rekrutteringen af mere end 100 nye medarbejdere,” udtaler Stefan Plenge, administrerende direktør i Nemlig.com.

Verdens bedste trådløse højttaler er dansk

Den danske højttaler-producent System Audio A/S modtager en af Hi-Fi verdenens mest prestigefyldte priser.

Selskabets trådløse højttaler ’Legend 5 Silverback’ er af brancheforeningen EISA (The Expert Imaging and Sound Association) kåret som ’Verdens Bedste Trådløse Højttaler’. Bag kåringen ligger vurderinger fra 61 fagblade fordelt på 29 lande.

EISA begrunder kåringen med, at System Audio forener elegance og trådløse evner med glimrende lyd og et væld af tilslutningsmuligheder.

”Det danske firma System Audio valgte en logisk tilgang med deres Legend 5 Silverback-højttalere. De er aktive med dedikerede forstærkere til hver enhed og bliver trådløs, når du tilkobler den selvstændige Stereo Hub eller tredjepartssender. […] Den har også streaming-muligheder fra DLNA/UPnP til GoogleCast, Airplay og Bluetooth. Det er en smuk og elegant, fin-klingende, trådløs musikløsning,” lyder det i vurderingen.

Apple-leverandør i front med outsourcing ud af Kina

Den taiwanske elektronik-producent Foxconn, som blandt andet er underleverandør til store dele af Apples iPhone-produktion, er i front når det gælder outsourcing af sine aktiviteter, skriver CNBC.

Det sker for at undgå at blive klemt af den verserende handelskrig mellem USA og Kina, fortæller Kirk Yang, administrerende direktør i analysevirksomheden Kirkland Capital.

Ved at diversificere sin forsyningskæder, håber den taiwanske elektronikkæmpe at blive ramt af forbud, som de, den amerikanske præsidents Donald Trumps har pålagt kinesiske tech-virksomhed på den såkaldte 'entity list' - heriblandt mobilkæmpen Huawei.

Foxconn fremstiller nu 30 procent af sin komponenter udenfor Kina.

Wirtek i sund vækst trods corona-krise

Den danske konsulent- og udviklingsvirksomhed Wirtek kan i sit nyeste kvartalsregnskab levere et resultat før skat (EBITDA) som er fordoblet samt en vækst i omsætningen på 23 procent.

”En omsætningsvækst på 23% i 2. kvartal 2020 og en fordobling af resultatet før skat var mere, end vi havde forventet ved årets start - og det på trods af COVID-19 pandemien. Derfor har vi opjusteret forventningerne til årets resultat før skat fra 1,55–1,75 mio. kr. til 1,9–2,2 mio. kr., eller en vækst på 41%–64% i 2020. Vi er meget tilfredse med resultatet og forventer også et spændende 2. halvår 2020”, siger administrerende direktør Michael Aaen.

Det gode regnskab kommer til trods for, at enkelte kunder valgte at reducere aktiviteten andet kvartal 2020, noterer selskabet i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,