Nu er Trump ude med ultimatum i TikTok-krig: Får 90 dage til at gennemføre handel

Software-giganten bag TikTok, kinesiske ByteDance, får strammet tommelskruet i ved præsidentielt dekret.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den amerikansk-kinesiske tvist om det hastigt boomende sociale medie TikTok tog endnu en drejning op til weekenden, hvor den amerikanske præsident Trump nedlagde et ultimatum ved præsidentielt dekret.

Her sætter han stolen for døren for mediets ejer, den kinesiske software-gigant ByteDance, ved at tvinge virksomheden til enten at frasælge eller afhænde den amerikanske del af forretningen inden 90 dage.

Det skriver finansmediet CNBC.

Ved overdragelsen forventes det samtidigt, at ByteDance sletter alle indhentede data om amerikanske brugere.

Kravet begrundes med, at ByteDances aktiviteter beskyldes af præsidenten for at udgøre en trussel mod landets sikkerhed.

”Det er troværdige beviser til at få mig til at tro, at ByteDance kan foretage træk der kan forringe USA’s nationale sikkerhed,” lyder begrundelsen i det præsidentielle dekret.

Med sit ultimatum ser TikTok’s fremtid på det amerikanske marked mere lys ud, da der i forrige uge blev udstukket et præsidentielt dekret, der tvinger amerikanske app-butikker, herunder Apples og Googles, at pille tjenesten ned fra sine digitale hylder.

En eventuel TikTok-handel forventes at lande på et tocifret milliardbeløb, med Microsoft som storfavorit til at tilegne sig især den amerikanske del af TikTok.

Læs også: Microsoft udvider sigtet: Går nu efter at overtage TikTok i hele verden

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S