Nu er Trump ude med ultimatum i TikTok-krig: Får 90 dage til at gennemføre handel

Software-giganten bag TikTok, kinesiske ByteDance, får strammet tommelskruet i ved præsidentielt dekret.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den amerikansk-kinesiske tvist om det hastigt boomende sociale medie TikTok tog endnu en drejning op til weekenden, hvor den amerikanske præsident Trump nedlagde et ultimatum ved præsidentielt dekret.

Her sætter han stolen for døren for mediets ejer, den kinesiske software-gigant ByteDance, ved at tvinge virksomheden til enten at frasælge eller afhænde den amerikanske del af forretningen inden 90 dage.

Det skriver finansmediet CNBC.

Ved overdragelsen forventes det samtidigt, at ByteDance sletter alle indhentede data om amerikanske brugere.

Kravet begrundes med, at ByteDances aktiviteter beskyldes af præsidenten for at udgøre en trussel mod landets sikkerhed.

”Det er troværdige beviser til at få mig til at tro, at ByteDance kan foretage træk der kan forringe USA’s nationale sikkerhed,” lyder begrundelsen i det præsidentielle dekret.

Med sit ultimatum ser TikTok’s fremtid på det amerikanske marked mere lys ud, da der i forrige uge blev udstukket et præsidentielt dekret, der tvinger amerikanske app-butikker, herunder Apples og Googles, at pille tjenesten ned fra sine digitale hylder.

En eventuel TikTok-handel forventes at lande på et tocifret milliardbeløb, med Microsoft som storfavorit til at tilegne sig især den amerikanske del af TikTok.

Læs også: Microsoft udvider sigtet: Går nu efter at overtage TikTok i hele verden

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job