Dansk spil-gigant afventer Fortnite-søgsmål mod Google og Apple: "Vi vinder alle ved at skabe klare linjer"

Subway Surfers-udviklerne Sybo Games følger interesseret med i det masseslagsmål, der ligner nu udspiller sig mellem Fortnite-producenten Epic Games på den ene side over for Apple og Google på den anden side.

Artikel top billede

Danske Sybo Games, der står bag spilhittet Subway Surfers, holder vejret og kigger spændt mod udfaldet af de søgsmål, som Fortnite-udvikleren Epic Games har lanceret mod Apple og Google.

Subway Surfers, blev det første spil på Android-platformen til at runde en milliard downloads i Google Play Store, og Epic Games har opnået lignende succes med Fortnite.

Søgsmålene kommer efter, at Apple og Google har sparket Fornite ud af henholdsvis App Store og Google Play Store for at overtræde butikkernes retningslinjer, fordi Epic Games har udviklet sig eget betalingssystem i de to Fortnite-apps for at undgå at sende 30 procent af alle betalinger til Apple.

Og udfaldet af de søgsmål afventer Sybo Games i spænding.

"Vi følger selvfølgelig sagen med interesse og håber, at der kan findes en god løsning til alles fordel. Mobilspil er en branche, der fortsætter med at vokse, og vi vinder alle ved at skabe klare linjer og styrke de gode relationer," skriver Mathias Gredal Nørvig, administrerende direktør i Sybo Games, til Finans.

Han understreger dog over for mediet, at Sybo Games har et godt samarbejde med både Apple og Google.

Læs også: Fortnite sagsøger Apple og Google efter at have fået sparket: Kræver ingen penge

Dansker anklager Google og Apple for mafiametoder

Epic Games mener derimod, at Apple og Google misbruger selskabernes position som de dominerende spillere på mobilmarkedet til at presse priserne op for udviklere, der er afhængige af platformene for at kunne sælge deres apps.

Epic Games kræver ikke nogen økonomisk kompensation fra Apple og Google, lyder det i søgsmålet.

I stedet kræver man, at selskaberne lever op til løftet om et åbent og konkurrencepræget økosystem.

Og Epic Games er ikke ene om at følge sig uretfærdigt behandlet af Apples retningslinjer for App Store.

Virksomhedens søgsmål med Google og Apple kommer i kølvandet på, at den danske udvikler David Heinemeier Hansson har sammenlignet Apples forretningsmodel i App Store med mafiametoder.

"Som en hver god mafioso aflagde de (Apple, red) os en visit over telefonen. Her fastslår Apple, at det, at ødelægge vores vinduer (ved at nægte os muligheden for at fixe bugs), ikke var en fejl. Derefter, uden så meget som en høflig eufemisme, siger de, at de vil brænde vores
butik ned (fjerne vores app!), medmindre vi betaler," skrev han for få måneder siden på Twitter, efter Apple afviste at godkende David Heinmeiers Hanssons nye mailprogram Hey i App Store.

Læs mere her: Apple siger pludselig nej til kendt dansk programmørs mail-platform: "Det er tydeligt, at Apple føler sig berettiget til at stramme skruen uden frygt for regulative konsekvenser"

Apple har efterfølgende godkendt mailprogrammet Hey, så Hey-appen kan downloades via App Store.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS