USA indfører strammere forbud mod Huawei: Vil stoppe chip-samarbejde

Den amerikanske regering med præsident Trump i spidsen strammer nu yderligere op på handelsforbudet med kinesiske Huawei.

Artikel top billede

USA's udenrigsminister, Mike Pompeo (tv.) sammen med præsident Donald Trump.

USA strammer nu forbuddet mod den kinesiske televirksomhed Huawei, og udvider dermed handelsforbuddet mod selskabet.

Det udviddet forbud skal forhindre Huawei i at skaffe chips, der er produceret med amerikansk teknologi.

Det skriver Reuters.

Læs også: USA på vej med nyt forbud: Virksomheder der bruger Huawei kan ikke længere sælge til staten

Derfor udvider den amerikanske regering nu forbuddet mod Huawei til at tælle yderligere 38 Huawei-selskaber i 21 lande.

"Udvidelsen vil forhindre Huawei i at omgå amerikansk lovgivning gennem alternativ chip-produktion ved at anskaffe sig hyldevare," siger USA's udenrigsminister, Mike Pompeo.

Handelsforbuddet med Huawei trådte officielt i kraft 15. maj 2019 og er blevet udviddet flere gange senest i marts måned.

De økonomiske sanktioner mod Huawei sker samtidig med, at USA i månedsvis har opfordret sine allierede til ikke at vælge Huawei som 5G-leverandør.

Læs også: Donald Trump tager æren for Storbritanniens Huawei-forbud i 5G-udrulningen: "Jeg har selv sørget for det"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S