Så meget kan du tjene: Disse amerikanske byer er for alvor på vej frem på it-området

Det tårnhøje løn-niveau i tech-hubs som Silicon Valley får mange it-virksomheder til at søge andre steder hen. Her er seks amerikanske byer, hvor it-lønningerne for alvor er på vej op som et tydeligt tegn på, at der er noget i gære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor meget lønningerne er steget i de seks fremadstormende it-byer i USA.
  • Se hvilket store virksomheder, der satser på disse seks byer.
  • Se hvilke delstater byerne ligger i.
962
5 min
Er man dygtig, kan man tjene mange penge som it-mand i de store digitale ‘tech-hubs’ i USA, hvor mange it-virksomheder har samlet sig i ikke mindst Silicon Valley og området omkring Seattle, hvor Amazon og Microsoft har hovedkvarterer.

Her er gennemsnits-lønningerne for tiden opadgående, viser den store 2020 Tech Salary Report, som amerikanske Dice Technology står bag.

Den viser, at den årlige gennemsnitsløn for en it-mand i Silicon Valley nu ligger på knap 124.000 dollar - omkring 800.000 kroner - hvilket er det højeste i USA for tiden.

I Seattle og i Boston, der ligeledes regnes for en tech-hub, er gennemsnitslønningerne for it-medarbejdere nu omkring 109.000 dollar eller hvad der svarer til omkring 700.000 kroner.

Der er imidlertid grøde i især seks amerikanske byer, når det gælder it-lønningerne - og det er vel at mærke byer, hvor leveomkostningerne er betydeligt lavere end i de største og mest attraktive tech-hub byer som San Francisco, Los Angeles, Seattle, Boston og New York.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S