Så meget kan du tjene: Disse amerikanske byer er for alvor på vej frem på it-området

Det tårnhøje løn-niveau i tech-hubs som Silicon Valley får mange it-virksomheder til at søge andre steder hen. Her er seks amerikanske byer, hvor it-lønningerne for alvor er på vej op som et tydeligt tegn på, at der er noget i gære.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor meget lønningerne er steget i de seks fremadstormende it-byer i USA.
  • Se hvilket store virksomheder, der satser på disse seks byer.
  • Se hvilke delstater byerne ligger i.
962
5 min
Er man dygtig, kan man tjene mange penge som it-mand i de store digitale ‘tech-hubs’ i USA, hvor mange it-virksomheder har samlet sig i ikke mindst Silicon Valley og området omkring Seattle, hvor Amazon og Microsoft har hovedkvarterer.

Her er gennemsnits-lønningerne for tiden opadgående, viser den store 2020 Tech Salary Report, som amerikanske Dice Technology står bag.

Den viser, at den årlige gennemsnitsløn for en it-mand i Silicon Valley nu ligger på knap 124.000 dollar - omkring 800.000 kroner - hvilket er det højeste i USA for tiden.

I Seattle og i Boston, der ligeledes regnes for en tech-hub, er gennemsnitslønningerne for it-medarbejdere nu omkring 109.000 dollar eller hvad der svarer til omkring 700.000 kroner.

Der er imidlertid grøde i især seks amerikanske byer, når det gælder it-lønningerne - og det er vel at mærke byer, hvor leveomkostningerne er betydeligt lavere end i de største og mest attraktive tech-hub byer som San Francisco, Los Angeles, Seattle, Boston og New York.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS